Чи буває пульпіт у дітей і як його лікувати?

Пульпіт молочних зубів

Дитячий пульпіт зустрічається набагато частіше, ніж дорослий. Стоматологи пояснюють цю закономірність особливостями будови молочних зубів, у яких сполучні тканини більше рихлі, кореневі канали ширші, а дентин менше мінералізований, чим у корінних. Ще одно пояснення тому, що пульпіт у дітей поширений набагато частіше – недосконала імунна система. Це означає, що вірогідність підхопити застуду або запалення в дитячому віці в десятки разів вище, ніж у дорослих. Проте природа збалансувала цю неприємність тим, що пульпіт молочного зуба в 65%% випадків протікає практично безболісно. Тут те і криється небезпека.

Гіпертрофічний пульпіт

У дітей цей вид пульпіту зустрічається дуже рідко, в основному із-за тривалого хронічного роздратування. Практично повністю зруйнована коронка зуба, тканина пульпи, що розрослася внаслідок постійного травмування, – осьпо яких можна упізнати гіпертрофічний пульпіт. Іноді пульпарная тканина лише трохи височіє над рівнем «дахи» порожнини зуба, але буває і так, що вона заповнює усю каріозну порожнину. При зондуванні пульпа кровоточить. В основному дитина не відчуває болю, хіба що тільки під час їжі, і те слабку і незначну. Проводячи діагностику, для лікаря украй важливо відрізнити прояви гіпертрофічного пульпіту від ясенного сосочка і грануляційної тканини періодонта.

Гангренозний пульпіт

Дитячий гангренозний пульпіт молочних зубів частенько розвивається з гострого дифузного пульпіту. Дитина практично не відчуває болю, проте сам хворий зуб може стати темнішим. При огляді каріозна порожнина найчастіше неглибока. Буває гнильний запах з рота, пов’язаний з розпадом пульпи і її взаємодією з мікробами. На яснах, в місці верхівки кореня, може роздутися свищ. Лімфовузли у дитини можуть бути збільшені, але при цьому залишатися безболісними. Стоматологическое розкриття каріозної порожнини майже не викликає болю.

Хронічний пульпіт у дітей

Зазвичай протікає при неглибокому карієсі, без сполучення з порожниною зуба і у більшості випадків переважає над гострою формою захворювання. Хронічний дитячий пульпіт може загострюватися, якщо захисні сили організму ослаблені. Симптомами загострення служать скарги на постійний біль, що тягне, який при механічному навантаженні(жування, натискання на зуб) посилюється. Пульпіт, що так само загострився, характеризується набряками навколишніх м’яких тканин і запаленням лімфовузлів. Іноді у дитини підвищується температура і погіршується загальний стан.Ця форма пульпіту схожа з протіканням хронічного пульпіту у дорослих.

Хронічний пульпіт у стадії загострення

До загострення хронічного пульпіту у дітей приводить погіршення умов для відтоку ексудату(рідина, яка утворюється в місці запалення) і послаблення імунітету. Дитина починає скаржитися на постійний ниючий зубний біль, которая посилюється при натисненні на зуб; м’які зубні тканини набрякають, а лімфовузли запалюються і починають хворіти. Каріозна порожнина у разі хронічного пульпіту, що загострився, може бути різної глибини, а зубний нерв менш хворобливий, чим при гострому пульпіті. Виявити це захворювання можна за допомогою рентгена, який покаже деструктивну зміну у верхівці кореня.

Гострий частковий пульпіт

У молочних зубах гострий частковий пульпіт зустрічається досить рідко, оскільки в силу особливостей дитячого організму дуже швидко переходить в гострий загальний пульпіт – всього через декілька годин. “Присікти” хворобу на стадії розвитку батькам практично нереально. Частковий пульпіт характеризується слабким болем, оскільки в молочних зубах з несформованими коренями і широкими кореневими каналами існують усі умови для хорошого відтоку ексудату.

Методи лікування пульпіту у дітей

У дитячій стоматології існує декілька методів лікування пульпіту молочних зубів :

  1. Збереження пульпи: коронкова і коренева частини пульпи лікуються зі збереженням своєї життєздатності.
  2. Часткова ампутація пульпи: коронкова пульпа віддаляється, створюючи умови для функціонування кореневої частини. Метод рекомендований при лікуванні карієсу корінних зубів в дитячому віці, коли дуже важливо зберегти кореневу частину пульпи, яка бере участь у формуванні коренів зуба.
  3. Повне видалення пульпи: повністю віддаляється коронкова і коренева частини пульпи з подальшим пломбуванням каналів.

Ціна лікування пульпіту молочного зуба залежить від багатьох чинників: складнощі ситуації, методики лікування, використовуваних матеріалів і так далі.

Якщо вчасно не усунути пульпіт, то надалі знадобиться складніше лікування періодонтиту, який може супроводжувати кіста зуба, свищ на яснах і інші неприємні ускладнення. Як би то не було, але батькам варто пам’ятати – здоров’я дитини і його підтримка залежать багато в чому від них самих! Цілком імовірно, що відвідуючи раз на півроку зубного лікаря з метою профілактичного огляду, ваше чадо так і не дізнається, що таке бормашина і видалення молочних зубів!

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: пульпіт у дітей, пульпіт молочних зубів, лікування пульпіту молочних зубів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *