Пародонтит у дітей та немовлят: симптоми і лікування

Пародонтит у дітей: турбот повний рот

Пародонтит — це захворювання, при якому запалюються усі тканини пародонту. Відбувається запалення ясен, руйнування м’язових зв’язок, утворюються патологічні зубоясенні (так звані пародонтальні) кишені, процес зачіпає кістку, потім розхитуються і випадають зуби.

Пародонтит у дітей найчастіше виявляється у віці 9-10 років. І хоча це не найпоширеніше стоматологічне захворювання – воно зустрічається лише у 3-5% дітей – не варто розраховувати, що вашу дитину воно обійде стороною.

Особливості течії пародонтита у дітей полягає в тому, що запальний процес зачіпає функціонально незрілі, зростаючі і такі тканини, що постійно перебудовуються, які іноді неадекватно реагують навіть на незначні шкідливі чинники.

Окрім стандартного ділення на локальний і генералізований по поширеності, а також хронічний і гострий за течієюй пародонтит підрозділяється на препубертатний і пубертатний.

Препубертатний пародонтит

Починається він в процесі прорізування молочних зубів або безпосередньо після нього. Характеризується порушенням з’єднання ясен із зубом і серйозною деструкцією (зміною структури) кістки. Препубертатний пародонтит призводить до втрати великої кількості молочних зубів вже в ранньому віці і поширенню процесу на зачатки постійних зубів. Його причинами найчастіше є ослаблений імунітет, а також наявність в порожнині рота дитини специфічних видів мікроорганізмів, носіями яких у більшості випадків є батьки малюка.

Пубертатний пародонтит

Недостатня гігієна порожнини рота у дітей, зміна гормонального фону, різні форми аномалій будови зубів у вигляді відкритого прикусу у дитини і інші причини призводять до виникнення запального процесу в підлітковому періоді. Свербіж, почуття розпирання в яснах, неприємний запах з рота у дитини, загусання слини, виділення з пародонтальних кишень і розхитування зубів – ось основні симптоми пубертатного пародонтита, або підліткового пародонтита.

Головна причина пародонтита – вікові особливості

Здавалося б, що може спровокувати таке неприємне захворювання у дитини? Якраз особливості дитячого віку головним чином і призводять до виникнення пародонтита. Виділяють також ряд етіологічних чинників, що викликають пародонтит, які підрозділяються на дві групи.

1. Місцеві чинники

Недостатньо високий рівень гігієни порожнини рота

Невміння правильно чистити зуби спеціальною дитячою зубною щіткою і небажання регулярно проводити гігієнічні процедури призводять до скупчення в зубоясенних кишенях мікроорганізмів, токсини яких запускають запальний процес.

Коротка вуздечка язика або губи

Недостатньо довгі вуздечки провокують атрофію і запалення ділянки ясен за рахунок постійного натягнення волокон вуздечки. Процес розвивається в області нижніх центральних зубів. Дізнатися про ціну на корекцію вуздечки язика і вартість корекції вуздечки губ.

Пережовування їжі з одного боку

Звичка жувати їжу на одній стороні багата скупченням нальоту на зубах, що не беруть участь в жуванні. Тому необхідно пояснити дитині, що їжу слід розжовувати на лівій і на правій стороні.

Аномалії і деформації зубочелюстної системи

Розвиток запального процесу в тканинах пародонту може бути обумовлений як функціональним перевантаженням певних зубів, так і недостатнім на них навантаженням. Причиною тому є неправильний прикус, не повний комплект зубів (постійні зуби ще не виросли, а частина молочних вже випала).

Травми ясен

Ця група чинників, що провокують виникнення і розвиток пародонтита, включає хронічні травми ясен зруйнованими зубами, деталями брекет-систем, дефекти пломбування, ушкодження тканин пародонту нігтями, ручками, шпильками для волосся.

Характер харчування

М’яка їжа не сприяє достатньому навантаженню на жувальний апарат дитини і самоочищенню зубів, внаслідок чого відбувається скупчення нальоту біля основи зубів і з’являється зубний камінь у дітей.

2. Системні чинники і фонові захворювання

Деякі захворювання, такі як авітаміноз, порушення роботи ендокринної системи, вроджену ваду серця, цукровий діабет можуть служити чинниками ризику. Крім того, ослаблена імунна система часто сприяє розвитку пародонтита у дітей.

Лікування пародонтита у дітей: робота професіоналів

Нехірургічні методи лікування запального процесу тканин пародонту таке ж, як і у дорослих. Сюди входять професійна гігієна порожнини рота і різні фізіотерапевтичні процедури. Можуть знадобитися також і хірургічні втручання, наприклад, корекція вуздечки губ. У будь-якому випадку, перед призначенням певних процедур, дитині потрібна консультація трьох фахівців – терапевта, хірурга і ортодонта. Вони визначать істинні причини розвитку пародонтита і розроблять індивідуальний план лікування.

Важливо також виключити системні захворювання, які могли спровокувати пародонтит. Їх лікування необхідно проводити у фахівця відповідного профілю.

Лікуємо пародонтит травами: народна медицина

Запалення тканин пародонту реально лікувати самостійно. Але тільки на ранніх стадіях пародонтит можна лікувати народними засобами.

Слід знати, що на пізніх етапах пародонтит здатний вилікувати лише стоматолог, використовуючи технічно складні методики, а народні засоби будуть максимально ефективні при лікуванні гінгівіту у дітей і на самому початку переходу його в пародонтит.

З фітотерапевтичних засобів найбільш ефективним в лікуванні запального процесу тканин пародонту є живокіст лікарський. Його дія ґрунтована на антисептичних, стимулюючих і місцевих заспокійливих реакціях, також він сприяє поліпшенню регенеративних процесів в тканинах. Краще, якщо лікування пародонтита в домашніх умовах супроводжуватиметься іншими профілактичними заходами: навчите дитину правильно чистити зуби, переконаєте його в тому, що це необхідно робити регулярно, вселите, що жувати треба на обох сторонах і бажано користуватися ополіскувачем.

Вартість лікування

Витрати на боротьбу з пародонтитом залежатимуть від складності вашої ситуації. У простих випадках досить врахувати ціну на ультразвукове чищення, а в складніших до витрат варто додати вартість корекції вуздечки губ, а також вартість фізіотерапії і інших процедур.

Пародонтит – серйозне захворювання, що призводить до неприємних наслідків, зокрема, до втрати зубів. Ретельна гігієна порожнини рота, достатня кількість жорсткої їжі, відсутність шкідливих звичок і регулярні візити до дитячого стоматолога – важливі аспекти профілактики запального процесу тканин пародонту у дітей.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: пародонтит у дітей, парадонтит у дітей, лікування пародонтиту у дітей

Коментарі 1 коментар

  • у ції клініці лікували парадонтит моїй доньці, спочатку все було добре, але з часом вияснилось, що нам занесли інфекцію. Тоді вже звернулися до іншої лікарні, там надали кваліфіковану допомогу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *