Гінгівіт у дітей – “дзеркало” гігієни порожнини рота

Гінгівіт — найпоширеніше стоматологічне захворювання у дітей

Гінгівіт – це запалення ясен, що виникає в результаті несприятливої дії місцевих і загальних чинників. У дітей воно зустрічається досить часто: у віці від двох до чотирьох років його поширеність складає 2%, а до тринадцяти років запалення ясен в тому або іншому ступені проявляється вже у 80% дітей. Частенько далі за гінгівіт захворювання не йде, оскільки його легко можна вилікувати, уникнувши серйозніших проблем. Проте якщо запустити процес, то запалення з ясен перейде на інші тканини пародонту (у дитини розвинеться пародонтит) і стане хронічним станом, симптоми якого необхідно буде купірувати при кожному рецидиві.

Що провокує гінгівіт і як він розвивається

Гінгівіт у дитини виникає під дією ряду чинників. Їх вплив на зростаючу, функціонально незрілу тканину ясен легко провокує початок запального процесу. При цьому виникнення гінгівіту частенько супроводжується зниженням опірності організму (його захисних сил): ослаблений імунітет, авітаміноз або гіповітаміноз, алергічні або інфекційні захворювання, порушення роботи серцево-судинної і ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту. Отже, чинники, що найчастіше провокують гінгівіт у дітей:

Мікроби

Майже 90% випадків гінгівіту викликані мікробною флорою жовтого нальоту і зубного каменю: дитина поспішно чистить зуби із-за небажання або невміння робити це ретельніше. Мікроорганізми швидко розмножуються, і продукти їх життєдіяльності (токсини) сприяють початку запального процесу.

Механічна травма

Порушення цілісності слизової оболонки порожнини рота, такі як поріз, прикушення, подряпина, опік, можуть викликати запальний процес. Наполегливо рекомендуємо стежити за тим, щоб дитина не грала з гострими предметами, а її напої і їжа були помірно теплими.

Інфекційний гінгівіт – поширена форма захворювання. Якщо у вашої дитини карієс молочних зубів або постійних, вірогідність розвитку запалення ясен багаторазово збільшується, тому так важливо вчасно лікувати каріозні зуби, а краще – вживати заходи профілактики карієсу у дітей.

Функціональні навантаження на зубочелюстную систему

Неправильний прикус у дитини, порушена функція жування, недостатньої довжини вуздечка губ або язика, шкідливі звички (пережовування їжі з одного боку, в’яле жування) – усе це призводить до нерівномірного навантаження на зубочелюсну систему дитини і провокує розвиток гінгівіту.

Тривале прорізування зуба

Під час прорізування постійного зуба може виникати так званий «гінгівіт прорізування». Зубна щітка заподіює дитині біль, тому він максимально щадить “запізнілий” зуб під час чищення. В результаті відбувається накопичення мікробів, а це – прямий шлях до розвитку запалення.

Найчастіше діти страждають катаральним гінгівітом. Його хронічна форма протікає в’яло, тривало, дитина практично не скаржиться на больові відчуття, але може відмовлятися чистити зуби через біль, що виникає в процесі. Зазвичай хронічний катаральний гінгівіт виникає в результаті поганої гігієни порожнини рота. Відзначається набряклість ясен, їх почервоніння, іноді одиничні виразки і синюшність ясен. Гострий катаральний гінгівіт виникає в результаті випадкової травми слизової оболонки, опіку, а може бути одним з симптомів вірусного захворювання або алергії. Але найчастіше ця форма гінгівіту зустрічається під час прорізання молочних зубів і їх зміни на постійні.

Виразковий гінгівіт може бути спровокований інфекційним процесом і переохолодженням – наприклад, якщо дитина надто багато часу провела на прогулянці або заразилася від друзів в садку, школі вірусною або бактерійною інфекцією. Але частіше він розвивається як посилювання катаральної форми гінгівіту, яка залишилася без лікування. Перші симптоми – це кровоточивість, біль і свербіж в яснах. Услід з’являються набряк, почервоніння і ділянки з невеликими виразками. Якщо і цю стадію захворювання залишити без лікування, наступним буде виразково-некротичний гінгівіт, для якого характерні вже некротизовані ділянки ясен з брудним сіро-зеленим нальотом, гнильний запах з рота, щедрий наліт на зубах, в’язка слина. Усе це призводить до інтоксикації організму дитини, у результаті вона погано спить, постійно капризує і мало їсть через біль, який заподіює запаленим яснам пережовування їжі.

При гормональних захворюваннях і під час статевого дозрівання у дітей частіше зустрічається гіпертрофічна форма гінгівіту. Це хронічне запалення ясен характеризується розростанням ясенної тканини, яка може частково закривати коронки зубів. Зазвичай процес охоплює одну або обидва ясна, рідко – лише ділянка, обмежена декількома зубами (такий злокалізований гіпертрофічний гінгівіт виникає у дітей через які-небудь аномалії зубочелюсной системи).

Причиною атрофічного гінгівіту зазвичай є неправильне ортодонтичне лікування або зубочелюстні аномалії. Ця форма гінгівіту, як правило, носить злокалізований характер (виявляється в області нижніх передніх різців і іклів). Запальний процес при атрофічному гінгівіті не виражений, колір ясен практично не міняється, дитина не скаржиться на біль. Але з часом оголюється шийка зуба, а іноді і його корінь, з’являються неприємні, частенько хворобливі відчуття.

Чим допомогти дитині?

Терапія гінгівіту у дітей практично повністю повторює лікування запального процесу ясен у дорослих. Відмінність лише в медикаментозних препаратах: для дітей використовують м’якші, щадні лікарські засоби.

Першим етапом в лікуванні гінгівіту є професійне чищення – видалення твердих відкладень і м’якого нальоту з поверхні зубів. Вона може робитися різними способами: від механічного чищення до ультразвукового методу.

Наступна стадія – навчання дитини гігієнічним навичкам і рекомендації по підбору зубної щітки: її щетина має бути максимально м’якою, що сприяє проведенню масажу ясен і використанню зубних паст, що містять екстракти лікарських рослин.

Черговим ступенем в комплексній терапії гінгівіту є лікування карієсу у дітей, коригування прикусу, усунення патології прикріплення вуздечки – проведення тих заходів, які здатні вирішити проблеми, що провокують утворення нальоту.

Важливою частиною лікування є застосування лікарських засобів: протизапальні і антибактеріальні препарати.

Невід’ємний етап – загальнозміцнююча терапія (прийом вітамінів, антиоксидантів, засобів, нормалізуючих обмін речовин).

Регулярне відвідування стоматологічного кабінету, грамотна гігієна порожнини рота і контроль над формуванням гігієнічних навичок у дитини – ось заходи, які допоможуть уникнути гінгівіту, а також інших захворювань пародонту і їх негативних наслідків для здоров’я зубів.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: гінгівіт у дітей, почервоніння ясен у дітей, як лікувати гінгівіт у дітей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *