Молочні і здорові: гігієна порожнини рота у дітей

Чому така важлива гігієна порожнини рота у дітей?

За даними ВООЗ (Всесвітній організації охорони здоров’я), 92% людей у всьому світі неправильно чистить зуби, отже, дорослі неправильно вчать чистити зуби і своїх дітей. Тільки одиниці звертають увагу на те, що дитяча ротова порожнина має істотні відмінності від порожнини дорослого, тимчасові зуби менші постійних за розміром і формою. Означає і гігієна молочних зубів теж відрізняється. Стоматологи радять звертати увагу на будову молочних зубів, особливо на перші моляри. Шості зуби уразливі більше за інших. Прорізуються вони швидше за інших і часто дистальні горби пізно звільняються від «капюшона», який служить місцем накопичення зубного нальоту. Крім того, саме в дитячому віці вірогідність виникнення карієсу близька до 100%. Це пов’язано з нездатністю дитячого організму протистояти бактеріям, з будовою і уразливою структурою самого зуба з іншими чинниками.

Найбільш оптимальний варіант для батьків – проконсультуватися з гігієністом, який покаже вашому малюкові, як правильно чистити зуби дітям, і розповість, з якою регулярністю треба це робити. У гігієні порожнини рота є одно золоте правило, яке актуальне як для дорослих, так і для малюків: поїв – почисть зуби. Проте далеко не завжди вдається йому слідувати, особливо, якщо справа стосується перекушувань на ходу, в гостях або в транспорті. Удома ж дитина йому повинна слідувати неухильно. Найголовніше – не забувати про цю важливу процедуру і довести її до автоматизму. Які ж основні правила дитячої гігієни?

Основні правила гігієни порожнини рота у дітей

  1. Слід чистити зубки як мінімум двічі в день спеціальною пастою і дитячою зубною щіткою, після сніданку і перед сном.
  2. Зубна нитка повинна стати незамінним помічником в регулярній гігієні зубів і порожнини рота.
  3. Кількість перекушувань впродовж дня, тим солодших, краще всьогозвести до мінімуму.
  4. Кожні півроку слід відвідувати кабінет зубного лікаря, у випадку якщо немає проблем із зубами. Якщо проблеми є, візити до лікаря повинні відбуватися частіше.

Перші місяці життя : доглядаємо за яснами

У перші півроку життя відбувається масове заселення ротової порожнини мікробами – благодатний ґрунт для виникнення карієсу молочних зубів, молочниці порожнини рота, дитячого стоматиту і інших неприємностей. Випадків, коли мікроби не дрімають, дуже багато, наприклад, коли дорослі-носії карієсу цілують дитину, облизують соску, нехтуючи кип’яченою водою, пробують їжу тією ложечкою, якою годуватимуть малюка. А тим часом, ризик інфікування збільшується в десятки разів. Щоб не сталося непоправного, після кожного годування малятку слід протирати ясна спеціальними напальничками або серветками із слабким содовим розчином.

Вчимося чистити

Малюки, які вже обзавелися зубками, за допомогою батьків і спеціальної зубної щітки для дітей починають самі чистити перші молочні зуби. При цьому перше чищення потрібно розпочинати з 15-20 секунд, поступово збільшуючи його тривалість. Головне завдання мами на етапі знайомства дитини з щіткою – пробудити інтерес до рутинного, але необхідного зайняття. Існує, як мінімум, два безпрограшні способи:

Навчання гігієні порожнини рота у дітей йде на ура, якщо батьки пропонують дитині гру. Почувши, як добра зубна “тітка-щітка” один за іншим чистить зубки, роблячи їх красивими і виганяючи шкідливі мікроби, більшість малюків залюбки відкриють рот і терпляче дочекаються закінчення процесу.

Ще один дієвий метод привчання – робити, як мама. Частенько, діти копіюють поведінку батьків, їх мову і міміку. Тим же способом діти дізнаються, як правильно чистити зуби. Здійснюючи щоденне чищення разом з малюком, і при цьому допомагаючи йому, ви переконаєтеся, що через якийсь час чадо саме потягнеться за зубною щіткою. Головне, щоб дитині подобався смак зубної пасти!

Звичайно, нерідкі випадки, коли немає під рукою ні пасти, ні щітки – солодкі перекушування на вулиці, в гостях або в транспорті. Багато стоматологів в такій ситуації рекомендують скористатися жувальною гумкою без цукру, відновивши тим самим лужний баланс. Проте процес її пережовування не повинен перевищувати 10 – 15 хвилин.

Чи відрізняються дитячі “реквізити” гігієни від дорослих?

Необхідні предмети для дитячої гігієни порожнини рота – це зубна щітка і паста. Дитячу зубну щітку слід вибирати з м’якою і відносно короткою щетиною в 2 см, маленькою вузькою голівкою в два ряди пучків і довгою ручкою. Малюкові, що підріс, який починає чистити зуби сам, краще всього підійде щітка з недовгою ручкою, але при цьому об’ємною – для спрощення процедури. Дозування пасти не повинне перевищувати розмірів нігтика на мізинці дитини. Малюк більш охоче чиститиме зуби спеціальною дитячою пастою з приємним смаком і ароматом. Головне – простежити, щоб дитина не захопилася і не з’їла зубну пасту, інакше це може привести до ушкодження слизової оболонки, виникнення алергії, а в деяких випадках і до дисбактеріозу.

Також існують серветки для гігієни порожнини рота. Вони призначені для дітей, яким ще рано користуватися зубними щітками і пастами. Ці серветки є прекрасним засобом для очищення зубів і ясен малюка. У складі серветок міститься ксиліт, який пригнічує зростання і розмноження бактерій, що викликають карієс. Вони незамінні і в період прорізування зубів. Бажано зберігати їх в холодильнику, оскільки прохолодні серветки допоможуть пом’якшити больові відчуття в яснах малюка. Крім того, вони допоможуть згодом привчити дитину до майбутніх щоденних гігієнічних процедур.

Ще один необхідний предмет гігієни – зубна нитка. Допомагайте малюкові видаляти зубний наліт між зубами і в області ясен за допомогою нитки – це відмінна профілактика зубного каменю.

Три відмінності дитячої пасти від дорослої:

Вимоги до рецептури, тобто, до самого складу тюбика – найголовніша відмінність. Мова – про низьку абразивність дитячих паст, оскільки вони або зовсім не містять фтору, або містять його в мінімальних кількостях; частенько засоби гігієни для малюків містять додаткові ферменти, що розм’якшують наліт до його повного розчинення; а ось від паст з відбілювальними частками краще відмовитися і потерпіти до 12 років – в ніжному віці вони завдадуть більше шкоди, ніж користі.

Смак і аромат, як правило, з додаванням фруктових, шоколадних і інших підсилювачів смаку. За статистикою, близько 30 – 35% дітей при чищенні проковтують смачну пасту. З цієї причини стоматологи рекомендують використати пасти з нейтральними ароматами, щоб уникнути ексцесів.

Професійна гігієна порожнини рота для дітей

Під професійною гігієною прийнято розуміти комплекс процедур, мета яких – оздоровити тканини і органи ротової порожнини і попередити виникнення стоматологічних хвороб. Сюди входить чищення м’якого і твердого нальоту із зубів, герметизація фіссур, тобто зубних ямок, зробивши їх менш уразливими, а також покриття зубної поверхні спеціальним лаком. Кабінет зубного лікаря – не такий підступний, яким виглядає на перший погляд. Окрім профілактичної процедури лікар може провести урок гігієни порожнини рота, підібрати для дитини щітку і пасту, виходячи з індивідуальних особливостей будови ротової порожнини, а так само дати корисні і грамотні поради по догляду.

Наостанок хочеться ще раз звернути увагу на те, що догляд за зубами дитини вимагає особливого відношення у зв’язку з подальшим формуванням “довічних” зубів. Адже, наскільки будуть здорові молочні зуби, настільки будуть міцні і корінні!

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: гігієна ротової порожнини у дітей, стоматологічні поради для дітей дошкільного віку, як у дітей дошкільного віку ростуть зуби

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *