Карієс молочних зубів у дитини. Профілактика та лікування

Як визначити молочний карієс

Визначити карієс у дітей раннього і старшого віку досить просто. На зубках з’являються білі або коричневі плямочки, спостерігається хвороблива реакція на гаряче і холодне, може виникнути запах з рота у дитини. При появі цих перших симптомів карієсу вже варто починати сурмити тривогу, оскільки каріозний процес розвивається дуже нестримно. Для нього характерна мало не миттєва поразка декількох зубів, і якщо не вжити заходи, то ураженим може виявитися увесь зубний ряд. Звичайно, частенько малюкові важко самому сформулювати, що у нього болить молочний зуб. Він може відмовлятися від їжі або жувати тільки на одній стороні. Це також повинно насторожити батьків і спонукати їх відвести дитину до стоматолога.

З чого розпочинається дитячий карієс?

Причин виникнення більше, ніж здається на перший погляд. Це неправильна гігієна ротової порожнини, користування загальними столовими приладами і багато що другое. Проте головні причини виникнення – це й вплив споживаних вуглеводів, що руйнують зуб, випадкове зараження від носія каріозної інфекції, генетичний чинник, незрілість дитячої кісткової системи, неправильне використання пустушок і сосок.

Звичайно, головна і найбільш поширена причина, по якій виникає дитячий карієс – не дотримання правил гігієни порожнини рота і вплив солодощів. За статистикою, карієс у маленьких дітей розвивається в 73% випадках. Сахароза, глюкоза і фруктоза – це ті кислоти, які утворюються при бродінні вуглеводів і ведуть до руйнування емалі. Відразу ж після прийому вуглеводів PH слини зменшується з 6 до 4, і в залишках їжі, не вичищених із зубів, поселяються патогенні бактерії.

Пам’ятайте дитячу приказку «з рота в рот – виходить мікроб»? Виявляється, це не так далеко від істини. Річ у тому, що карієс і є інфекція, зараження. Тобто люблячий батько, будучи потенційним носієм каріозних мікробіві не підозрює, що, цілуючи свого малюка або обідавши з ним однією ложкою, він особисто може заразити чадо!

Ще одна причина, по якій може виникнути карієс на молочних зубах, – генетична обумовленість. Зуби починають формуватися ще під час внутріутробного періоду, в першому триместрі вагітності. Тому паління недбалого батька, її захворювання, перенесені в цей період, або прийом ліків здатні привести до порушення правильного розвитку зубів.

Карієс у дітей 2 років, тобто ранній карієс у дітей, може бути пов’язаний з наступним чинником: молочні зуби мають низьку міру мінералізації і прорізуються ” незрілими”, а вже потім ” дозрівають” в порожнині рота. Кінцева мінералізація триває впродовж півтора – двох років у молочних зубок і близько трьох років у постійних. Подібні періоди ” дозрівання” дитячі стоматологи називають найбільш кариесподверженними. Тому причинами, по яких виникає карієс у дитини 2 років і у більше ранньому віці, можуть бути также хронічні захворювання, дія медикаментів, склад слини і вміст фтору у воді і їжі.

Ще одна причина розвитку карієсу у зовсім крихітних діток – неправильне використання сосок. Малюк, який засинає з пляшкою у роті, ризикує отримати карієс передніх зубів, так званий пляшковий карієс. В цьому випадку довгий контакт солодкої рідини із зубами веде до карієсу усіх передніх зубів. При цьому захворювання поширюється навколо усієї видимої частини зуба по периметру.

Як видно, причин для появи карієсу більш ніж достатньо. Але усі вони зводяться, як не прикро, до демінералізації зубів і руйнування твердих тканин. Характерні зміни, що відбуваються в зубах, може діагностувати тільки стоматолог. Від того, як сильно розвинувся карієс, і залежатиме подальше лікування. Які ж етапи розвитку карієсу молочних зубів?

Етапи розвитку дитячого карієсу

Стоматологи ділять карієс молочних зубів по глибині ураження на декілька типів:

  1. Початковий;
  2. Поверхневий;
  3. Середній;
  4. Глибокий;

Початковий карієс

Початковий карієс можна упізнати так: на емалі виникають білі плями різних форм і розмірів, проте біль відсутній. У “задавненому” випадку початковий карієс прогресує – плями темніють, стаючи коричневими, а потім і чорними.

Поверхневий карієс

При поверхневому карієсі дефект зубної тканини знаходиться в межах емалі, а каріозна порожнина може бути як світла, так і темна. Проте в цьому випадку з’являється біль при контакті зуба з солодким, кислим або солоним. В цьому випадку вже потрібно лікування молочного зуба і пломбування порожнини.

Середній карієс

Середній карієс вражає емаль і внутрішню тканину зуба, дентин. До неприємних відчуттів від солодкого, кислого і солоного додається біль на гаряче і холодне. В цьому випадку так само, як і при поверхневому карієсі, потрібне пломбування.

Глибокий карієс

При глибокому карієсі уражена емаль і значна частина дентину. Якщо на цьому етапі не провести лікування, то карієс може торкнутися пульпи зуба, а потім дійти і до кореня, не рідко при цьому виникає кіста молочних зубів. Тут вже просто необхідно звернутися до лікаря, поки інфекція не пішла далі. В цьому випадку карієс молочних зубів і його лікування залежатиме від того, наскільки сильно поширився карієс.

Чисти свої зуби!

Питанням “як і навіщо лікувати карієс у дітей” повинні задаватися і батьки, і фахівці. Стоматологи вважають, що лікування карієсу молочного зуба збереже його до “приходу” корінних.

Якщо лікар виявив у дитини карієс, що починається, то, швидше за все, лікування молочних зубів не знадобиться. Фахівець захистить емаль від подальшої деструкції за допомогою безболісної і ефективної процедури – нанесення фтористого лаку або з’єднання фтористого срібла. Потім, коли малюк набуде постійних зубів, стоматолог може провести запечатування фіссур – поглиблень між підвищеннями зуба – що попереджатиме виникнення бактерійного нальоту, що руйнує емаль. У випадку якщо карієс прогресує, без пломбування вже не обійтися. Лікар швидко і практично безболісно видалить уражені тканини і герметично запломбує зуб. Інакше карієс може перейти в пульпіт у дитини, а потім в періодонтит.

Особливості лікування карієсу у дітей

Перед тим, як провести анестезію лікар повинен знеболити ділянку уколу за допомогою спеціальних гелів або спрея. Причому зміст анестезуючого компонента має бути при цьому мінімальним. Анестезія проводиться, як правило, лише в тих випадках, коли потрібно видалення пульпи – тобто при середньому і глибокому карієсі. Видаляти уражені тканини найбажаніше ручними інструментами або бормашиною, роблячи при цьому часті перерви. В якості пломб слід використати матеріали, які можна вносити “одним разом” в цілях скорочення часу операції. Якщо карієс ускладнений і його лікування вимагає необхідного пломбування коренів, то канали дезинфікують без спеціальної механічної обробки і пломбують спеціальною пастою.

Лікування молочних зубів у дітей повинне займати не більше ніж півгодини, інакше дитина втомиться.

Позбавитися від каріозного ураження на початковому етапі можна за допомогою сучасних методик лікування карієсу без бормашини. Комфортне, безболісне лікування підійде для тих дітей, хто боїться маніпуляцій стоматологічним бором. Вартість лікування карієсу молочних зубів без бормашини дещо вища за ціну на традиційне лікування зубів у дітей, але воно того коштує. Якщо простий карієс дав ускладнення, то доведеться удатися до класичного свердління. Вартість лікування ускладненого карієсу молочних зубів залежатиме від міри занедбаності захворювання.

Профілактика карієсу у дітей

Профілактика дитячого карієсу включає декілька напрямів, що зводяться до харчування, домашньої і професійної гігієни.

Індивідуальна гігієна порожнини рота

Домашня гігієна має на увазі, що, як тільки виклювався перший зубок, в склянці, разом з щітками батьків, повинна з’явитися і щіточка для малюка. Це ж стосується і зубної пасти. Спочатку пасту можна наносити на марлю або на напальничок для чищення зубів, щоб не травмувати ніжні ясна. Очищати зубки потрібно з усіх поверхонь по вертикалі, після чого протерти їх щіточкою, намоченою у воді. Таким чином, по-перше, зніметься зубний наліт, а, по-друге, батьки привчать малюка до догляду за порожниною рота.

Профілактика карієсу за допомогою грамотно підібраного раціону

Що стосується харчування, то тут батьківський обов’язок – із самого початку годувати малюка грудьми. Про корисні властивості грудного молока і говорити не доводиться, а процес смоктання дуже сильно впливає на щелепну систему, що формується. Потім малюка слід привчати до кисломолочних продуктів. До півріччя дитини слід годувати кефіром, пізніше – сиром. Батьки повинні пам’ятати, що основна закладка і формування постійних зубок відбувається аж до 3 років. Це означає, що в щоденному раціоні незмінно має бути присутнім кальцій.

Професійна гігієна порожнини рота

Цей вид профілактики має на увазі періодичні відвідування стоматолога і гігієніста. Перший візит повинен статися в перший же день народження. Фахівець не лише дасть рекомендації по догляду, але і складе режим харчування, огляне рот. Коли прорізатимуться перші зубки на прийомі у гігієніста вам і вашій дитині покажуть як правильно чистити зуби. Якщо є така проблема, як зубний камінь у дітей, без професійного гігієнічного чищення не обійтися. Важливо узяти батькам за правило відвідувати лікаря двічі в рік. А якщо є проблеми із зубками, то і частіше – раз на три місяці. Багато в чому це пов’язано з тим, що в дитинстві занадто швидко розвиваються різні патології. Між тим, раннє діагностування приведе до швидкого, безболісного і порівняно недорогого лікування карієсу.

Як видно, у більшості випадків, коли карієс може атакувати дитячі зуби, батьки в силі дати йому рішучу відсіч. Звичайно, від генетичної схильності нікуди не подітися. Але ж недаремно фахівці зубної медицини твердять, що саме солодке є найголовнішою причиною розвитку недуги! Чи так не краще усунути джерело сторонніх бактерій і замість шкідливих вуглеводів запропонувати дитині після основної їжі фрукти, які куди корисніші? Зрештою, дитина в майбутньому скаже вам спасибі за пильність і збережені здорові зубки!

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: карієс молочних зубів, чи пломбують передні молочні зуби, показати по стоматологіі як користуватися клином при лікуваанні зубів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *