Захворювання ясен у дітей. Керівництво для батьків

Зона уразливості

Давайте розберемося з хворобами ясен у дітей. Здорові ясна вашої дитини — ніжні і дуже ранимі тканини блідо-рожевого кольору. На відміну від ясен дорослої людини, їх легко можна травмувати, але при цьому вони здатні до швидкої регенерації. Особливість дитячих ясен ще і в тому, що вони часто відбивають загальний стан організму, будучи лакмусовим папером системних захворювань.

Найбільш поширені захворювання ясен і навколозубних тканин:

  • гінгівіт – це запалення ясен, що виникає в результаті несприятливої дії місцевих і загальних чинників, зустрічається у 80% дітей;
  • атрофія ясен, що розвивається більш ніж у половини дитячого населення;
  • різні види дитячого стоматиту, який частіше буває у грудничків і дошкільнят;
  • пародонтит – це захворювання, при якому запалюються усі тканини пародонту і яким страждає до 5% маленьких пацієнтів. Пародонтоз (дистрофічні зміни тканин пародонту) і інші патології практично не виникають в дитячому віці.

Можливі захворювання ясен у дітей

Запальні захворювання

Запалення ясен, яке виникає на тлі місцевої або загальної дії, носить назву гінгівіт. Нелікований гінгівіт з часом переростає в пародонтит – стан, коли запалення з ясен переходить на інші навколозубні тканини (м’язові зв’язки, що утримують зуб в щелепи, кісткову тканину). Попри те, що ця хвороба ясен і інших тканин пародонту у дітей зустрічається рідко, нехтувати профілактикою не можна, оскільки запущений процес може привести до розхитування і втрати зуба. Важливо запам’ятати, що на відміну від гінгівіту у дитини, пародонтит зазвичай переходить в хронічну форму і вилікувати його повністю не можна.

При гранулюючій формі періодонтиту запальний процес провокує утворення кісти і появу свища на яснах. Але це, швидше, відноситься до карієсу і його ускладнень. У будь-якому випадку, якщо ви помітили, що ясна дитини стали яскраво-червоного кольору, з’явилися глибокі борозни між зубом і яснами, виникла проблема запаху з рота у дитини, то, найімовірніше, запалення тепер зачіпає не лише ясна, але і глибші тканини пародонту, і тепер необхідно терміново звернутися до стоматолога, який оперативно призначить комплексне лікування.

Дистрофічні захворювання

Досить часто у дітей спостерігається атрофія ясен. Неправильне ортодонтичне лікування, травми, скупченість зубів, аномалії прикусу можуть привести до атрофії тканини ясен. Процес цей носить зазвичай локальний характер і розвивається в області передніх різців і іклів. Спостерігається маловиражене запалення, у дитини практично відсутні больові відчуття, тому ніяких скарг вона не пред’являє. Але з часом дистрофічні зміни призводять до оголення шийки і кореня зуба, з’являється патологічна чутливість і виражені больові відчуття.

Пародонтоз (захворювання усіх тканин пародонту дистрофічного характера) у дітей практично не зустрічається. Зазвичай розвивається у важко хворої дитини в стані глибокого авітамінозу, з пригніченою імунною системою. Воно характеризується атрофією ясен і інших навколозубних тканин, аж до розсмоктування кісткової тканини. Процес цей стоматологи вважають невиліковним, рухливі зуби не вдається врятувати. Ефективно лише хірургічне лікування, яке супроводжується видаленням зуба, що вражений процесом.

Мої блискучі зуби і я!

Не дивлячись на те, що поява молочних зубів і їх зміна на постійні – процес природний, він все ж може спровокувати гінгівіт. Він також може виникнути через нерівномірне навантаження на зубочелюстную систему, неправильного розвитку прикусу дитини, в’ялого жування, звички пережовувати їжу на одній стороні, короткої вуздечки губ і язика. І остання, актуальна для дитячого віку причина, – травма. Це може бути поріз або подряпина, опік або дія якої-небудь хімічної речовини.

Загальні чинники ризику

Із загальних чинників виділяють системні захворювання, такі як зміни в роботі ендокринної системи (перехідний вік з його гормональними перебудовами), хвороби шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної, дихальної, імунної системи, розвиток алергічних, аутоіммунних захворювань, стани гіпо- і авітамінозу.

Перші сигнали

Якщо ви помітили зміну кольору, припухання або кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, а дитина скаржиться на паління і свербіж в яснах, то найближчим часом вам обов’язково необхідно звернутися до стоматолога. На цьому етапі запалення легко купірувати, а процес, що зароджується, повернути назад.

Як запобігти виникненню хвороби ясен

Зважаючи на перераховані причини рекомендуємо вам:

  1. Уважно стежити за тим, наскільки ретельно і правильно дитина чистить зуби;
  2. Використати спеціальний напальничок для масажу ясен малюкові в період прорізування зубів;
  3. Пояснювати дитині, наскільки важливо активно пережовувати їжу на обох сторонах;
  4. Сприяти своєчасному виправленню прикусу і рішенню інших проблем;
  5. Стежити за температурою їжі і питва вашого малюка і за тим, щоб у нього не було можливості травмувати ніжну тканину ясен.

Звести до мінімуму неприємні наслідки розвитку серйозного захворювання, посиливши профілактичні заходи, – найпростіший шлях захистити свою дитину від хвороб ясен і інших тканин пародонту.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: запалення ясен у дітей, запалення ясен у дитини, червоні ясна у дитини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *