Зубний камінь у дітей: лікування і профілактика

Як утворюється зубний камінь?

Утворення зубного каменю розпочинається з відкладення м’якого бактерійного нальоту, який піддається прогресивній кальцифікації: мінерали фосфату кальцію відкладаються як усередині бактерій нальоту, так і між ними, а потім знову покриваються шаром зубного нальоту. Таким чином, на зубах, в основному переднього відділу, виникає тверда мінералізована бляшка, яку неможливо прибрати за допомогою дитячої зубної щітки. Звичайний колір зубного каменю у дорослих – коричневий. Але у дітей він, як правило, зелений. За словами стоматологів, поява такого нальоту пов’язана з життєдіяльністю хромогенних мікроорганізмів, що містять хлорофіл, який, як ми знаємо, має зелений колір.

Причини утворення зубного каменю

У утворенні зубного каменю велику роль грають місцеві чинники. В першу чергу, це погана гігієна порожнини рота у дітей. Також до причин появи зубного каменю відносять недостатнє споживання твердих продуктів. Крім того, виникнення великої кількості зубного каменю може бути наслідком відсутності в слині речовини (пирофосфата), яка затримує розвиток зубних відкладень, або недостачі в слині певного білку, що уповільнює зростання кристалів. Розпізнавання зубного каменю не завжди буває очевидним. Кристали фосфату кальцію можуть бути тісно пов’язані з поверхнею емалі, тому стоматологові частенько складно зрозуміти, де кінчається емаль і починається камінь.

Види зубного каменю

У стоматології виділяють два види зубного каменю — надясневий і підясневий. Розрізняють їх по розташуванню на поверхні зуба. Перший видно неозброєним оком, має сіруватий або білувато-жовтий колір, легко віддаляється шляхом зіскоблювання. У утворенні надясневого зубного каменю беруть участь мінерали, що поступають зі слини. Він найчастіше локалізується в області нижніх фронтальних зубів і щічних поверхонь молярів верхньої щелепи, де відкриваються протоки слюнних залоз.

Підясенний може бути виявлений тільки стоматологом при зондуванні. Утворюється він за рахунок мінералів, що поступають переважно з ясенної рідини. Як правило, він темно-коричневого кольору із зеленуватим відтінком, локалізується на шийці зуба в межах ясенної борозенки, на цементі кореня, в пародонтальній кишені. Охоплюючи шийку зуба, камінь виявляється щільно прикріплений до його поверхні, а частенько утворює виступи.

Профілактика зубного каменю у дітей

Як вже було відмічено вище, відсутність такої речовини, як пірофосфат, може призводити до утворення зубного каменю. Тому у складі деяких зубних паст міститься цей компонент. Він зупиняє мінералізацію зубного каменю і перешкоджає процесу наростання нового. Додавання пірофосфата до складу зубних паст в деякій мірі компенсує відсутність в слині природного аналога. Вибираючи пасту з цією речовиною, зверніть увагу, для дітей якого віку вона рекомендована.

Запобігти появі зубного каменю у дітей допоможе також правильно підібрана дитяча зубна щітка. Краще всього віддати перевагу щітці з штучною щетиною, оскільки на відміну від натуральної, в ній не утворюються мікроорганізми. Природно, необхідно пам’ятати, що міняти зубну щітку слід раз на три місяці. А доки ваша дитина не досягла віку, коли зможе чистити зуби самостійно, ви можете скористатися спеціальними серветками для очищення зубів. До їх складу входить ксиліт, який пригнічує зростання бактерій на зубах і яснах і добре очищає їх від м’якого нальоту. Також актуальні в цьому випадку свіжі тверді фрукти і овочі: яблука, морква, капуста.

Для того, щоб гігієна порожнини рота була найбільш ефективною, дуже важливо навчити дитину, як правильно чистити зуби. Серед основних рекомендацій стоматологів виділимо наступні: спочатку чистимо верхню щелепу із зовнішнього і внутрішнього боку, починаючи з бічних відділів, потім – передні зуби зверху вниз. На нижній щелепі послідовність та ж, тільки рухи щітки від низу до верху. Не варто забувати і про гігієну слизової оболонки щік, піднебіння і язика, де утворюється велика кількість бактерій.

Батькам необхідно стежити за гігієною порожнини рота своїх малюків і регулярно водити їх до дитячого стоматолога. Це допоможе запобігти виникненню зубного каменю, який може стати причиною різних захворювань порожнини рота, наприклад, гінгівіту у дітей, дитячому пародонтиті, різних видах стоматиту у дитини. Крім того, неприємний запах з рота у дитини також вас не турбуватиме. Особливого догляду потребуватимуть зубки, на яких встановлені дитячі брекети. Пам’ятайте, що харчові залишки і м’який зубний наліт легко віддаляються за допомогою зубної щітки і пасти. Видалення ж мінералізованих зубних відкладень робиться тільки лікарем-гігієністом за допомогою спеціальних засобів і інструментів.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: зубний камінь у дітей, камінь на зубах у дітей, причина каменю на молочних зубах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *