Стоматит у дітей: як розпізнати і що робити?

Що таке стоматит?

Стоматит – інфекційно-запальне захворювання слизової оболонки рота. Назва походить від латинського слова “stoma” (рот). З самого народження на нашу слизову оболонку починає діяти зовнішнє середовище. Мікроби, бактерії, механічну дію можуть викликати травми слизової оболонки рота. В результаті на місці ушкодження з’являються виразки, слизова оболонка запалюється. Стоматит виникає як у дорослих, так і у дітей. Але найчастіше стоматит з’являється у грудничків і дошкільнят. Це відбувається тому, що слизова оболонка в цьому віці тонша і ніжніша.

Чому виникає дитячий стоматит?

Виникнення стоматиту у дитини може статися з різних причин. Найпоширеніші:

 • грибок виду Candida;
 • вірусні захворювання;
 • мікротравми і опіки слизової оболонки, що виникають, наприклад, із-за гарячої їжі, перехресного прикусу у дитини, занадто жорсткої соски;
 • хронічні захворювання і слабкий імунітет;
 • нерегулярна гігієна порожнини рота;
 • неправильне чищення зубів;
 • брудні руки.

Які бувають види стоматиту у дитини?

Залежно від причин виникнення, стоматити можна розділити на декілька видів, кожен з яких має ряд особливостей.

1. Афтозний стоматит.  Це маленькі виразки круглої або овальної форми ясно-жовтого кольору з яскраво-червоною облямівкою. Вони викликають неприємний запах, легко здираються і потім кровоточат. Ці виразки є основною ознакою цього виду стоматиту. Це особливо неприємний різновид захворювання, оскільки може протікати у важкій формі і супроводжуватися сильною інтоксикацією. Вірусний стоматит також часто виникає і на тлі інших вірусних захворювань, наприклад, вітряної віспи, грипу, кору.

2. Стоматити мікробного походження. Ці стоматити характерні для дітей як шкільного, так і дошкільного віку. Найчастіше вони виникають при ангіні, гаймориті, пневмонії. Основною ознакою є товста жовта кірка на губах. Губи при цьому злипаються, рот відкривається важко. Зазвичай підвищується температура. Такі стоматити найчастіше виникають у дітей з ослабленим імунітетом в осінньо-зимовий період.

3. Травматичний стоматит у дитини. Цей вид захворювання викликають механічні травми порожнини рота. Наприклад, опіки від гарячої їжі, занадто тверда соска, звичка гризти олівець. Також цей стоматит часто виникає у дітей з неправильним прикусом через часте прикушення щік і язика.

4. Кандідозний, або грибковий, стоматит. Цей стоматит з’являється у дітей до року. Причиною стають грибки виду Candida. Молоко, що залишається у роті дитини після годування грудьми, – прекрасне середовище для їх розмноження. Тому такий вид стоматиту батьки називають молочницею. Основна ознака – поява білого нальоту на язиці і в порожнині рота у малюка. Варто відмітити, що не потрібно плутати цей наліт із звичайним нальотом після годування. Приводом для тривоги є те, якщо він не проходить, а дитина відмовляється від їжі.

5. Алергічний стоматит. Він викликається деякими видами алергії або реакцією на лікарські препарати. Цей вид досить рідкісний.

Які ж симптоми стоматиту у дітей?

Попри те, що види дитячого стоматиту різноманітні, на ранній стадії вони мають загальні ознаки:

 • відмова від їжі, викликана болем у роті;
 • поганий сон;
 • неприємний запах з рота у дітей;
 • підвищення температури;
 • зміна слизової оболонки рота(почервоніння, виразки).

Як лікувати стоматит у дітей?

При виникненні цього захворювання батьки ставлять питання «Як лікувати стоматит у дитини?» Існує декілька основних принципів лікування стоматиту у дітей.

Знеболення. Це необхідно робити, щоб уникати відмови від їжі і погіршення сну.

Обробка слизовою оболонкою рота лікарськими препаратами. При цьому батьки часто користуються бабусиними радами. Наприклад, змащують порожнину рота зеленкою або перекисом водню. Цього не варто робити, оскільки такі засоби викликають опік і без того травмованої слизової оболонки.

Застосування засобів, які прискорюють загоєння.

Прийом препаратів, які зміцнюють імунітет.

Але при цьому варто пам’ятати, головне – усунути причину виникнення стоматиту. Тому дитину просто необхідно показати лікареві. Тільки доктор може сказати, чим лікувати дитячий стоматит.

Кваліфікований фахівець визначить причину цього захворювання і підбере потрібні ліки. Самолікування може тільки посилити перебіг хвороби і продовжить муки вашого малюка. Стоматит у дитини при неправильному лікуванні може навіть понизити імунітет вашого малюка. Але з ним можна успішно боротися. Уважно стежте за станом порожнини рота дитини і регулярно відвідуйте лікаря. І тоді ніякий стоматит вам не буде страшний!

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: Стоматит у дитини, стоматіт у дітей, що таке стоматит

Коментарі 1 коментар

 • Дуже неприємне та поширене захворювання, лікується достатньо успішно, якщо не запущене. Також хочу застерегти від вживання старого методу- “зеленки”, вона не тільки не допомагає, а ще й може дуже нашкодити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *