Зубний біль у дітей (2, 3, 4, 5 років). Що робити?

Від карієсу не втечеш

Зубний біль у дітей, на жаль, явище не рідкісне. Частенько труднощі із зубами зумовлені малюкам від народження: це трапляється, якщо через хвороби майбутньої мами в першому триместрі вагітності з’явилася патологія розвитку зубних зачатків у дитини. Але і в нормальній ситуації все не так просто. В силу особливостей своєї будови молочні зуби дуже уразливі для карієсу і схильні до множинних поразок – мало того, що в одному зубку може бути декілька дірок, захворювання легко передається «сусідам».

Хвороба розвивається просто на очах: інфекція поширюється все глибше, починаються ускладнення у вигляді пульпіту молочних зубів і періодонтиту, ускладненого кістою зуба у дітей. Перші корінні зуби – шості моляри – які прорізуються в 5-7-річному віці, також дуже проблемні. Їх жувальні поверхні покриті глибокими фіссурами – щілинами в емалевому шарі, бактерії в них почувають себе дуже комфортно і розмножуються в геометричній прогресії.

Додаткові складнощі

Посилює і без того незавидне положення дитячих зубів улюблене меню маленьких ласунів. Хлопцям складно пройти повз варення, тістечка і шоколад. Серед дорослих теж немало любителів солодкого, але саме діти люблять довго тримати за щокою карамельки або надувати пухирі з жуйки – таким чином, їх порожнина рота постійно заповнена розчином цукру.

Гігієна молочних зубів в переважному числі випадків теж страждає. Хто ж з дітей любить чистити зуби? Несмачно, осоружно, довго. Крім того, малюки часто просто не уміють правильно користуватися зубною щіткою, так що зуби прочищають неретельно. А про існування зубної нитки і ополіскувача мало хто з них навіть здогадується.

Запобіжні заходи

Іноді доросла людина може уникнути проблем, вчасно помітивши перші симптоми карієсу : потемніння на поверхні емалі або підвищену чутливість зубів. Від дітей цього чекати не доводиться. Каріозні порожнини у крихт розвиваються безболісно, так що якщо сильно болить молочний зуб, значить, можна припустити пульпіт або періодонтит. Крім того, коли біль виникає, дитина не завжди здатна пояснити, що саме його турбує.

Безвихідь? Зовсім ні! Рецепт тут один: будьте пильні. Регулярно оглядайте зуби своєї дитини: потемніння емалі, незвичайний колір ясен, значні скупчення нальоту повинні вас насторожити.

З увагою віднесіться до того, що їсть ваші син або дочка. “Дієта: пряник і цукерка” точно виключається. Зовсім позбавляти дітей солодкого не коштує, але обмежити його споживання можна і навіть треба. Додайте в їх раціон більше свіжих овочів і фруктів, не забувайте про вітамінні добавки. Як ваша дитина їсть, теж важлива. Якщо малюк тримається за щоку, жує на одній стороні, відмовляється від улюблених блюд, обов’язково постарайтеся з’ясувати причину такої поведінки.

Не забувайте про регулярні профілактичні огляди у дитячого стоматолога. Перший раз відвести дитину до зубного варто не пізніше, ніж через півроку після прорізання першого молочного зубка, далі графік відвідувань лікар складе індивідуально. Загальне правило: в кабінеті стоматолога навіть ті діти, які ні на що не скаржаться, повинні з’являтися не рідше 3-4 раз на рік.

Звертайтеся тільки до компетентних фахівців. Справа не лише в специфіці роботи з молочними зубами: від людини, яка працює з дітьми, потрібно, передусім, знання психології, уміння викликати прихильність до себе. Усі наші страхи родом з дитинства, так що позитивне стосунки до стоматологів, сформоване в юному віці, здорово згодиться в подальшому житті.

До речі, зубний лікар допоможе не лише тим, у кого є проблеми із зубами – здоровим малюкам доктор запропонує профілактичні заходи: професійне чищення, герметизацію фіссур, покриття зубів захисним фторлаком. Він також навчить вас і вашої дитини правильній гігієні порожнини рота. Як ви виконуєте його рекомендації, стоматолог легко зможе перевірити під час наступного прийому: в арсеналі лікарів є спеціальний фарбувальний склад, який виявляє скупчення нальоту на зубах, – а усі ми знаємо, як корисні “контрольні роботи”, коли чомусь вчишся.

Молочні зуби все одно випадуть…

Дивовижна річ: нерідко батьки, дізнавшись від лікаря, чому болять молочні зуби у їх улюбленого чаду, і отримавши план лікування, відмовляються що-небудь робити. Мовляв, навіщо мучити дитину і, що приховувати, зайвий раз платити гроші, якщо зуби все одно випадуть. Чи варто говорити, що це в корені неправильна позиція. Хворий зуб – це джерело інфекції, тобто потенційна небезпека для усього організму. Але передусім, є ризик патологій розвитку корінних зубів, чиї зачатки розташовуються під тимчасовими зубами.

Значне руйнування, вчасно незалікованих молочних зубів, – це показник до видалення. “Діра”, що утворилася в зубному ряду, швидше за все, приведе до проблеми дитячого прикусу, причому не лише в юному, але і в зрілому віці. Доведеться прибігати спочатку до ортодонтичних пластинок, а вже по досягненню 10-12-річного віку в цьому випадку дітям показані брекети. А якщо бракує передніх різців, то може порушитися вимова звуків, і тоді знадобиться допомога логопеда. Так що лікувати молочні зуби просто необхідно!

Якщо ви завжди будете на варті здоров’я ваших дітей, зубний біль обійде їх стороною. І я думаю, ваша дитина і ви знайдете, як з користю провести той час, які ви разом заощадите на побаченнях з бормашиною.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: болить зуб у дитини, зубний біль у дітей, зубний біль у дитини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *