Що означає гнійний свищ у дітей на яснах? Періодонтит, остеомієліт або гайморит…

Хронічний гранулюючий періодонтит

Періодонтит — це запальне захворювання оточення кореня зуба тканин. Як правило, у дітей він протікає безсимптомно, з мінімальними больовими відчуттями. Кіста зуба у дітей – звичайне доповнення до цього захворювання. Найбільш частою формою періодонтиту молочних зубів є хронічний гранулюючий періодонтит. У стоматології існує пояснення переважанню саме цієї форми і виникненню свищів в дитячому віці. Ці процеси пов’язані з анатомічними особливостями будови кістки у дітей і фізіологічними перебудовами, що постійно відбуваються в ній.

При гранулюючій формі періодонтиту одонтогенний свищ у дитини може утворюватися на яснах, шкірі, під нижнєчелюсною областю. Характеризується він надмірним розростанням грануляції (тканина із зернистою поверхнею, що розвивається при загоєнні ран і вогнищ запалення). При протіканні цієї форми захворювання утворюється неглибока каріозна порожнина, червоніє слизова оболонка оболонки навколо зуба, він стає рухливим, запальний процес провокує появи свища. Патологічно змінена ділянка кісткової тканини щелепи є осередком інфекції, яка у свою чергу може потрапити в інші органи і завдати великої шкоди здоров’ю.

Остеомієліт

Остеомієліт – це гнійно-інфекційне запальне захворювання щелепних кісток. Розрізняють три форми остеомієліту: одонтогенну, гематогенну і травматичну. Частота прояву конкретних форм остеомієліту залежить від віку дитини: до 3 років розвивається, як правило, гематогенний остеомієліт; від 3 до 12 років – одонтогенна форма (84%). Одонтогенний остеомієліт так само, як і періодонтит, характеризується наявністю гнійного запалення і утворення свищів.

Джерелом інфекції є уражені карієсом зуби. У 80 – 87% випадків це молочні моляри і перший постійний моляр на верхній і нижній щелепах. Серед передумов захворювання виділяють послаблення імунної системи, яке у свою чергу пов’язане з незрілістю нервової, ендокринної і лімфатичної систем. Сприяти процесу розвитку остеомієліту можуть фізична перевтома, переохолодження і перенесені інфекційні захворювання.

Хронічний одонтогенний гайморит

Гайморит – це запалення верхньощелепної додаткової пазухи носа. Серед причин розвитку гаймориту може бути наявність хворого зуба верхньої щелепи. Після його видалення може утворитися свищуватий хід між верхньощелепною пазухою і порожниною рота через зубну лунку. Через співустя з порожнини рота проникають бактерії, що провокує запалення пазухи. Співустя функціонує 7 – 10 днів. Надалі воно епітелізується і набирає вигляду свищуватого ходу. Це так званий первинний свищ. Вторинний свищ утворюється після невдало проведеної операції.

Ретенирований зуб

Зуб, що прорізається не до кінця, також може спровокувати утворення дитячого свища.

Відбувається це через те, що простір між мішечком, який закриває коронку зуба і емаллю збільшується і заповнюється рідиною. В результаті утворюється фолікулярна кіста – тонка з’єднувальна тканинна капсула, що вистилає багатошаровим плоским епітелієм. Якщо її оболонка інфікується з боку порожнини рота, то виникає нагноєння. Подібне запалення хронічного характеру провокує утворення свищів на яснах, рідше на шкірі.

Також свищі можуть утворюватися і на слизовій оболонці неба, залежно від положення коронки ретенірованного зуба. Свищ сприяє розвитку карієсу ретенірованного зуба, який може супроводжуватися пульпітом молочних зубів (запальне захворювання м’яких тканин зуба), періодонтитом, періоститом (запалення окістя, або флюс). Іноді спостерігається утворення гнійника в області здорового першого великого корінного зуба. У тому разі якщо абсцес розкривається мимоволі, то після зникнення гострих симптомів можуть виникати свищі. Може також спостерігатися утворення свища на обличчі (у задавненому випадку при мимовільному розкритті абсцесу або розкритті зовнішнім розрізом).

Лікування свища на яснах у дитини необхідно довірити стоматологові. У свою чергу, лікування свища розпочинається з діагностики і лікування захворювання, що викликало його, з усунення першопричини, як правило, це хворий зуб. У всіх перерахованих нами випадках призначається оперативне лікування: будь то видалення молочного зуба, або свища, що утворився, на яснах.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: Свищ у дітей, свич у львів, гнійні свіщі на деснах у дітей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *