Лікуємо неправильний прикус у дитини. Пластинки, трейнери, брекети

Чому правильний прикус у дитини такий важливий?

З точки зору стоматології виправлення прикусу покликане підвищити якість життя маленького пацієнта і запобігти розвитку у нього в майбутньому безліч захворювань : від хронічного карієсу до м’язово-суглобової дисфункції. Але у сучасному світі на перше місце виходить естетичний аспект корекції прикусу – малюки, не без допомоги агресивних однолітків, дуже рано починають усвідомлювати, яку величезну роль приваблива зовнішність грає в суспільстві. Причому у хлопців з кривими зубами може постраждати не лише самооцінка: діти жорстокі і, почавши цькування білої ворони, можуть не обмежитися одними словами.

Виділяють п’ять періодів розвитку прикусу дитини: період новонародженості, коли жоден зуб ще не встиг вилізти; період тимчасового прикусу, що формується, коли починається прорізання зубів у малюків; період сформованого тимчасового прикусу, коли прорізалися усі двадцять молочних зубів; період змінного, або змішаного, прикусу, коли в щелепі одночасно є присутніми і молочні, і корінні зуби; період постійного прикусу, що формується, коли відбувається повна заміна усіх молочних зубів корінними. Якщо ви ставите питання, в якому віці треба виправляти неправильний прикус у дітей, то відповідь очевидна: чим раніше, тим краще.

Перший візит до ортодонта

Спостереження у ортодонта краще всього почати вже на етапі сформованого тимчасового прикусу, тобто у віці трьох-шести років. Проблема кривих зубів часто носить спадковий характер, тому, якщо ви самі не можете похвалитися ідеальною посмішкою, то показати сина або дочку лікареві краще раніше. Але навіть якщо усі члени вашої сім’ї – щасливчики з правильним прикусом, автоматично виключати дитину з групи ризику не можна. Ортодонтичні проблеми виникають і під впливом зовнішніх чинників, наприклад, із-за передчасному видаленні молочних зубів або шкідливих звичок: смоктання пальців, ротового дихання, прокладення язика між зубами. Навіть занадто довге використання соски може привести до розвитку неправильного прикусу.

Важливо усвідомлювати, що як би не хотілося зайвий раз захистити дитину від стресів, пов’язаних з відвідуванням лікаря, без допомоги фахівця вам не обійтися. Поняття “неправильний прикус” набагато ширше за поняття “криві зуби”, так що не усі дефекти ви помітите самі. Тільки кваліфікований ортодонт здатний правильно визначити проблему дитячого прикусу, причому не лише на підставі візуального огляду пацієнта, але і прибігаючи до допомоги діагностичних гіпсових моделей, рентгенографічного дослідження або цефалометричного аналізу. В той же час лікар зможе розвіяти ваші безпідставні страхи: наприклад, тимчасовий прикус у дітей нерідко характеризується значними міжзубними проміжками, але це не обов’язково означає, що вони збережуться і тоді, коли прорізатимуться корінні зуби.

Відкритий прикус у дитини проявляється в тому, що зуби не змикаються в передньому або бічних ділянках зубних рядів. Глибокий прикус, навпаки, характеризується сильним перекриттям верхніми зубами нижніх. Перехресний прикус у дитини проявляється дуже різноманітно: основна його риса – ” перехрещення” зубних рядів, комбінація нормального і зворотного перекриття верхніх і нижніх зубів; в деяких випадках нижня щелепа може бути зрушена відносно верхньою убік. У володарів дистального прикусу верхні зуби знаходяться далеко попереду нижніх. При мезіальному прикусі у дитини, навпаки, нижній зубний ряд надмірно виступає вперед.

Пластинки, трейнери, брекети

У віці 3-6 років, в період активного зростання, нормалізувати розвиток зубочелюсних тканин, а також позбавитися від шкідливих звичок малюкам допоможуть пустушки, що нагадують, профілактичні пластинки. Коли дитина стане старша, для виправлення прикусу буде корисний трейнер – каппа складної конструкції, виготовлена з еластичного матеріалу. Носіння трейнерів знижує надмірний тонус м’язів рота, забезпечує правильне положення мови, привчає до правильного ковтання і дихання, а також сприяє косметичному вирівнюванню незначної кривизни зубів зони посмішки. Частенько після використання цих апаратів застосування інших ортодонтичних систем не потрібно, інакше лікування проходить в рази швидше і менш хворобливо.

Починаючи з 10-12 років для виправлення прикусу дітям показані брекети – незнімні ортодонтичні конструкції. Важливо перед установкою брекет-системи усунути такі проблеми, як гінгівіт у дітей і інші захворювання порожнини рота. Брекети для дітей можуть бути самими різними. Традиційна брекет-система з металу найпопулярніша, але дуже помітніша на зубах. Тим, хто не боїться самовиражатися сподобаються різноколірні пластикові брекети. Дуже естетично виглядають сучасні брекет-системи з кераміки. Сапфірова брекет-система стане справжньою прикрасою для зубів. Внутрішні лінгвальні брекети не підходять для дітей і підлітків, оскільки вони вимагають дотримання хорошої гігієни порожнини рота.

Поява брекетів похитнула позиції таких популярних у минулому пластинок, знімних апаратів для виправлення прикусу, що складаються з пластикового базису, активних, пасивних і фіксувальних елементів. Але і зараз у ряді випадків виправлення прикусу пластинами виправдане, адже вони можуть і переміщати зуби, і чинити функціональну дію, сприяючи нормалізації роботи м’язів і зростання кісток щелепи. Як бачите, сучасна ортодонтія має в розпорядженні великий набір інструментів, так що навіть в найскладніших випадках можливо добитися красивої посмішки!

Нехай виправлення прикусу у дітей не завжди проходить швидко і безболісно, результати лікування коштують того, щоб потерпітиті незручності, які його супроводжують. Зуби, що криво стоять, в дорослому віці, у будь-якому випадку, доставлять більше проблем. Потурбуйтеся про красу і, що важливо, про здоров’я вашої дитини, і в майбутньому він не раз щиро поблагодарит вас за це.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: неправильний привкус, неправильний прикус у дитини, привкус у дітей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *