Як впливають тренування з витривалості на здоров’ї зубів

Якщо не враховувати викликаних надмірними навантаженнями травм і підвищеного ризику розвитку раку шкіри, бігуни значно відрізняються від людей, що не займаються спортом, за показниками фізичного здоров’я. Проте, проведене нещодавно дослідження виявило ще одну зону ризику: бігуни схильні до більш високого ризику ерозії емалі зубів і розвитку карієсу.

Результати дослідження, опублікованого групою німецьких учених у журналі Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, свідчать про значно більшу виражену ерозію зубів у тріатлоністів, чим у людей, які не займаються спортом. Крім того, дослідники виявили пряму залежність між кількістю щотижневих тренувань і кількістю каріозних уражень зубів.

«В процесі тренувань тріатлоністи споживають багато вуглеводів, у складі спортивних напоїв і енергетичних гелів і батончиків, що викликає зниження pH порожнини рота нижче критичної відмітки в 5,5, — пояснює Корнелія Фрізе в інтерв’ю Runner’s World. — Це може призвести до ерозії зубів і розвитку карієсу. Крім того, під час інтенсивних тренувань спортсмени дихають ротом. Це призводить до висушування слизової оболонки порожнини рота і вироблення меншої кількості слини, яка за нормальних умов захищає зуби».

Корнелія Фрізе, дослідник із відділення консервативної стоматології університетської клініки в Гейдельберге, Німеччина, сама бігає марафонські дистанції. Разом із чоловіком, тріатлоністом Фалько Фрізе, вона брала участь у дослідженні стоматологічного здоров’я 35 тріатлоністів, які тренувалися майже по 10 годин у тиждень, чергуючи велоспорт, біг і плавання. Спортсмени були обстежені на предмет наявності каріозних уражень і ерозії зубів. У них також був зроблений збір слини на аналіз, як у стані спокою, так і під час тренування. Усі результати порівнювалися з показниками контрольної групи.

Середній вік учасників з обох груп склав 36 років, водночас спортсмени відрізнялися значно нижчим індексом маси тіла (ІМТ). Відомо, що такі показники ІМТ пов’язані з багатьма чинниками, які позитивно впливають на здоров’я.

Опитавши учасників, дослідники з’ясували, що 46 % спортсменів під час тренувань споживає спортивні напої, а 51 % — воду. 74 % використовують енергетичні гелі або батончики.

Стоматологічні огляди не виявили статистично значущої різниці в поширеності карієсу в представників двох груп, проте, більша кількість каріозних уражень була в спортсменів, які більш інтенсивно тренувалися. Водночас у спортсменів була значно більше виражена ерозія зубів.

У стані спокою в учасників обох груп швидкість слиновиділення і pH слини були аналогічні. Проте після початку тренування в спортсменів відзначалося зниження слиновиділення й підвищення кислотності слини (рН менше 7). Крім того, кислотність слини збільшувалася зі збільшенням часу навантажень.

«З огляду на отримані дані можна припустити, що тренування на витривалість негативно впливають на здоров’я порожнини рота, — пишуть дослідники. — Тому перед фахівцями в області спортивної стоматології стоїть завдання корекції режиму гігієни порожнини рота й харчування відповідно до спортивних навантажень».

Корнелія Фрізе повідомила Runner’s World, що зараз її команда займається саме цим. «До участі в рандомізованому контрольованому клінічному дослідженні ми притягнули 55 спортсменів, які тестують спеціальні зубні пасти й обполіскувачи для порожнини рота, — говорить вона. Якщо нам вдасться знайти такий продукт, який спортсмени зможуть застосовувати перед тренуванням, це стане ідеальним засобом профілактики».

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *