Аналіз зносу зубів виявив ключову перевагу сучасних людей перед неандертальцями


Аналіз характеру мікрозносу поверхні скам’янілих молярів дозволив міжнародній групі вчених зробити висновки про спосіб життя й раціон харчування неандертальців і предків сучасної людини в епоху пізнього палеоліту. Результати дослідження, опублікованого на сайті видання PLOS ONE, проливають світло на можливу причину вимирання неандертальців.

Аналіз текстури мікрозносу зубів включає вивчення й аналіз характеристик зносу їхньої поверхні в субмікронному масштабі. Щоби вивчити можливий вплив на розвиток людини, дослідники піддали ретельному аналізу характер і міру зносу 52 молярів узятих із викопаних останків європейських і левантийських поховань, датованих від 500 000 до 12 000 роком до теперішнього часу.

Результати дослідження не підтверджують широко поширену думку про те, що неандертальці не уміли пристосовуватися до змін довкілля. Крім того, вони виявили, що цей вид успішно адаптувався до різких коливань кліматичних циклів льодовикового періоду. «Чергування холодних і теплих фаз, кілька разів призводило до зміни ландшафту. Степи ставали лісами й навпаки, — пояснює провідний автор дослідження, доктор Сіріін Эль-Заатарі з Інституту доісторичної й середньовічної археології Тюбінгенського університету. — В степових районах неандертальці в основному харчувалися м’ясом. Проте в лісистих ландшафтах у їхній раціон входила значна кількість рослин, у тому числі, насіння й горіхи, що призвело до складніших видів мікрозносу поверхні зубів».

Проте, попри те, що неандертальцям вдалося адаптувати свій раціон харчування до найбільш поширених і легкодоступних харчових ресурсів, предки сучасної людини, схоже, доклали більше зусиль для здобичі продуктів харчування з допомогою інструментів, наприклад, для викопування корінців із ґрунту. Можливо, саме використання нових технологій дало нашим первісним предкам вирішальну перевагу над неандертальцями, роблять висновок дослідники.

Попри те, що неандертальці успішно розвивалися декілька сотень тисяч років, вони зникли на піку останнього льодовикового періоду — понад 40 000 років тому — приблизно коли предки сучасної людини мігрували в Європу. «Якщо різні харчові стратегії до моменту їхньої зустрічі вже сформувалися, то в наших предків була перевага перед неандертальцями», — роблять висновок дослідники.


Київ, Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Рівне, Луцьк, Вінниця, Чернівці, Хмельницький, Дрогобич, Калуш, Ужгород, Виноградів, Черкаси, Житомир, Нововолинськ, Біла Церква, Коломия, Самбір, Полтава, Кам'янець-Подільський, Червоноград, Стрий, Хуст, Умань, Ковель, Мукачево, Новояворівськ, Жовква, Золочів - відвідувачі саме з цих міст найчастіше знаходять відповіді у нас на сайті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *