Зубні протези як чинник ризику розвитку раку порожнини рота

Хронічне роздратування слизовою оболонкою в результаті неякісно підігнаних зубних протезів може бути чинником ризику розвитку раку порожнини рота. Такого висновку дійшли дослідники з Відділення пухлин голови та шиї Меморіального медичного центру Тата в Мумбаї, переглянувши наявні публікації на дану тему.

Рак порожнини рота є одним із найбільш поширених видів раку в Індії, де щорічно помирають приблизно 50 000 жителів країни. Разом із низкою чинників, які, як відомо, підвищують ризик розвитку раку порожнини рота, таких як паління та вживання алкоголю, папілломавірусна інфекція, нераціональне харчування та неналежна гігієна ротової порожнини, до чинників ризику раніше відносили й хронічну травму слизової оболонки порожнини рота. Проте зв’язок між травмами, які викликані гострими зубами, зубними протезами або імплантатами та розвитком раку порожнини рота до останнього часу не був підтверджений науковими дослідженнями.

Нещодавно індійські вчені виконали систематичний огляд 22 статей, в яких описувалася роль хронічного роздратування слизової в розвитку раку порожнини рота. Отримані ними результати виявили, що хронічне подразнення слизової оболонки неякісно підігнаними зубними протезами може розглядатися як чинник ризику розвитку цього виду раку. Згідно з даними дослідження, викликані травмою злоякісні утворення частіше розвиваються на бічних поверхнях язика та альвеолах. Водночас не було виявлено кореляцій між тривалістю використання протезів і канцерогенезом.

Що стосується механізмів, які є в основі цього взаємозв’язку, дослідники запропонували декілька можливих варіантів. Є припущення, що постійне механічне роздратування викликає ушкодження ДНК і зрештою призводить до розвитку раку. Ще одним можливим механізмом є те, що хронічна травма слизової оболонки призводить до запалення, яке вивільняє такі хімічні медіатори, як цитокіни, простагландини та чинник некрозу пухлини, які можуть призвести до канцерогенезу.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *