Карієс зубів. Чому робиться та як лікувати?

Карієс є процес, в ході якого руйнуються тканини не лише зуба, але кісток. Причина карієсу – дія кислот на емаль зуба, бактерій (ними розкладається цукор, який є в крові людини), що виникають через діяльність.

Ознаки карієсу:

Карієс – це хвороба. Зустрічаються різні форми карієсу, ураження, що розрізняються по глибині, і гостроті перебігу хвороби. Коли в каріозну порожнину людини потрапляє солодка, холодна або кисла їжа, виникає різкий біль. Якщо усунути залишки їжі, що потрапили в каріозну порожнину, біль вщухає. Відмітимо, що болі без причини при карієсі не зустрічається. На початковій стадії хвороби, на емалі можна побачити коричневу або брудно-сіру пляму.

Якщо у пацієнта спостерігається поверхневий карієс, він знаходиться в межах емалі зуба і дефект має шорстке дно. Середній карієс зачіпає вже з’єднання дентину і емалі, а при глибокому карієсі процес відбувається в усіх шарах дентину зуба. Карієс гострого протікання виглядає наступним чином: краї каріозної порожнини м’які, брудно-сірого кольору, крім того каріозна порожнина неправильної форми з підритими краями, також торкнулася декількох зубів.

Гостре протікання карієсу зачіпає більше зубів, ніж хронічне, до того ж для гострого протікання характерні декілька каріозних порожнин на кожному зубі. Хронічний карієс зачіпає окремі зуби, краї порожнини щільні, рівні, пігментовані.

Як лікувати карієс?

Перед тим, як удатися до лікування карієсу методикою пломбування, слід з’ясувати два вагомі чинники: наскільки глибоко карієс уразив зуб і до якої групи належить уражений зуб. Це допоможе визначитися з пломбувальним матеріалом і методом втручання, що полегшить лікування.

Для лікування поверхневого карієсу існує три методики. Найпоширеніша методика лікування полягає в препаруванні зуба, після чого робиться пломбування. Міра препарування зуба підбирається індивідуально в кожному випадку.

При препаруванні обов’язково потрібно створити порожнину, що зачіпає не лише емаль, але і дентин, оскільки при створенні порожнини невеликого розміру сильно постраждає фіксація двошарової пломби, що складається з прокладення-ізолятора і пломби. Цей факт слід брати до уваги і при пломбуванні жувальних зубів, а також премолярів і молярів (точніше, при пломбуванні їх контактних поверхонь).

Для лікування середнього карієсу застосовується препарування твердих тканин зуба, ця процедура виконується, керуючись загальною класифікацією.

При глибокому карієсі потрібно спеціальний підхід. Річ у тому, що пульпу зуба оточує тонкий шар дентину, не пошкодженого карієсом, і стоматолог вимушений залишити в порожнині пігментований, в деяких випадках навіть розм’якшений дентин. При цьому на дно порожнини поміщається лікувальне прокладення (найчастіше з кальмецин-пасти), яке робить не лише протизапальний ефект, але і стимулює утворення дентину.

Виходить, що у разі глибокого карієсу пломба – тришарова. Вона складається з лікувального прокладення, що ізолює прокладення (яке складається з фосфатного цементу) і постійного пломбувального матеріалу (наприклад, амальгама).

Який пломбувальний матеріал буде використаний, підбирається виходячи з того, до якої групи належить зуб. При пломбуванні передньої групи зубів (різці і ікла) важлива не лише міцність пломбувального матеріалу, але зовнішній вигляд пломби. У зв’язку з цим використовують композиційні матеріали і силікатні цементи (для надання пломбі кольору зуба, щоб пломба не виділялася).

Дуже важливо, як пройшла підготовка каріозної порожнини до відновлення. В першу чергу слід усунути осколки дентину за допомогою струменя повітря або води. Наступний, не менш важливий крок – це усунення вологи з порожнини, оскільки навіть незначні сліди вологи сильно впливають на чіпкість цементу (особливо актуально для пломбувальних матеріалів полімерної і композиційної категорії).

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: лікування карієсу львів, якого кольору карієс?, каріозні зуби у легкоатлетичних

Коментарі 1 коментар

  • Ніколи не думала що карієс-це настільки серйозна хвороба. Є підозри що і у мене є карієс, прочитавши цю статтю захотілося відвідати стоматолога. Завжди думала что біль викликає попадання їжі на нервові канали.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *