Чим корисний фтор (фторид кальцію) для зубів

Чим корисний фтор для зубів? Чому усі стоматологи світу радять споживати харчові продукти і добавки з вмістом фтору? Давайте розберемося. Річ у тому, що фтор – цей щонайперший засіб профілактики карієсу. Замисліться, адже фтор грає дуже велику роль в організмі будь-якої людини. Помітимо, що усі харчові добавки і лікувальні препарати не містять в собі чистий фтор, в них входять з’єднання фтору, так звані фториди (фтор в цих з’єднаннях міститься у вигляді фторіона).

Коли ми їмо, п’ємо воду і ліки, дихаємо і ходимо по вулиці, так або інакше до нас в організм потрапляють з’єднання фтору – фториди. Велика частина фторидів потрапляє до нас в організм внаслідок діяльності людей. Ви, певне, пам’ятаєте, що з’єднання фтору дуже схожі по будові на мінерали, з яких побудовані наші зуби і кістки? Потрапляючи до нас в організм, фториди накопичуються в поверхневих шарах тканин, які контактують з циркулюючими рідинами, – в першу чергу це поверхня наших зубів.

Фториди містяться навіть в плазмі крові. Скільки фториду міститься в плазмі і скільки відкладається в тканинах, залежить від того, яка кількість цих з’єднань потрапляє до нас в організм (найбільше фторидів ми отримуємо з питної води).

Найсильніше фториди накопичуються в тканинах зубів у той момент, коли формується коронка зуба, а також при його мінералізації, тобто в перші декілька років після того, як прорізався зуб.

У постійних зубах людини міститься значно більше фториду, ніж в молочних (тобто в тимчасових). Чим старше стає людина, тим менше фториду залишається в її зубах, фахівці вважають, що цей факт пов’язаний з поступовим стиранням зубної емалі.

На сьогодні проведена безліч досліджень, за результатами яких був зроблений наступний висновок: фторид має серйозний профілактичний вплив, що запобігає виникненню карієсу (річ у тому, що фторид кальцію накопичується в рідинах і тканинах ротової порожнини). Якщо фторид потрапляє в організм регулярно, виникають “запаси” цього елементу у вигляді мікроскопічних кристалів фториду кальцію на емалі зубів. Помітимо, що для підтримки опірності зубів карієсу досить концентрації фториду в сучасних зубних пастах (при регулярній гігієні порожнини рота).

Ще один цікавий висновок: фторид, що опинився в кристалічній решітці вашого зуба, забезпечує серйозний захист від карієсу. Особливо варто звернути увагу на той факт, що фторид кальцію загальмовує розвиток карієсу, а отже, ви вчасно помітите проблему і вона буде вирішена на ранній стадії, з мінімальними наслідками для зуба.

Тепер вам стало зрозуміло, чим корисний фтор для зубів. А тепер треба сказати про перенасичення тканин організму фтором, а точніше, про наслідки. Якщо спостерігається підвищений вміст фторидів, вони стають токсичними – пригнічуються ферменти, через що гинуть живі клітини. Рекомендована лікарями концентрація фторидів в організмі людини складає 1 мг/л (0,7 мг/л, якщо ви живете в жаркій країні). Якщо в споживаній вами питній воді вміст фтору складає більше 2 мг/л, починає розвиватися флюороз зубів.

Для підтримки концентрації фторидів в організмі є два головні способи – місцевий і системний.

Місцевий спосіб полягає у використанні різних зубних паст, розчинів, лаків і гелів.

Системний же полягає у вживанні фторовмісних продуктів: молоко, вода, сіль, а також краплі і пігулки.

Питну воду фторують на водопровідних станціях, застосовуючи для цього спеціальне устаткування. Увесь процес фторування полягає в додаванні у воду солей до норми – від 0,8 до 1,2 мг іонів фтору на літр. Точна концентрація фторидів підбирається виходячи з безлічі чинників, наприклад, від кліматичних умов і кількості споживаної води.

Для профілактики карієсу у дітей робиться фторування молока. У більшості випадків для фторування молока застосовують фторид натрію, значно рідше використовують натрію монофторофосфат. Єдиний недолік цього методу профілактики карієсу – виборче споживання і застосування фторованого молока. Найчастіше вдається лише забезпечити молоком дітей в школах і дитячих садах.

Найдешевший і досить ефективніший спосіб профілактики карієсу – фторування солі. Мінус цього методу полягає в тому, що складно підібрати дозування солі для кожної людини, адже споживання солі – індивідуальне і залежить від звичок.

Ще один спосіб профілактики карієсу – приймати препарати фтору. Захисний ефект препаратів фториду натрію залежить від трьох чинників:
1. Вік людини
2. Регулярність споживання
3. Тривалість прийому препарату, не менше ніж 250 днів в році.

Найефективніше приймати препарати фтору в той період, коли зуби дитини формуються і розвиваються, тобто від 2 до 15 років.

Дозування фториду:

  • до двох років – 0,25 мг
  • 2-4 роки – 0,5 мг
  • з 5 до 15 років – 1 мг

Не слід фанатично приймати препарати фтору, адже існують протипоказання: якщо процент потреби фтору через продукти харчування і воду більше 50 або ж ви приймаєте інші препарати з вмістом фтору, краще утриматися від пігулок.

На закінчення розглянемо різні способи застосування фторовмісних препаратів і зовнішніх методів.

Краплі. Найчастіше призначаються краплі “Вітафор”, в них міститься комплекс вітамінів D, C, A і фторид натрію. Приймайте після або під час їжі впродовж 1 року, роблячи проміжки між використаннями кожні три місяці – 2-4 тижні. Дітям до шести років слід приймати краплі по половині чайної ложки, 1 раз на день, дітям старше за шість років по 1 чайній ложці.

Фторлак. Методика полягає в покритті зубів фторовмісним лаком (фторлак є сумішшю природних смол з вмістом фтору, як правило, близько 3%). Покривають зуби фторлаком в стоматологічній клініці, після процедури утворюється плівка, яку залишають на поверхні зубів на декілька годин, – щоб фтор проник углиб емалі. Проводити процедуру слід у віці 2-12 років один раз в рік, частота покриття фторлаком залежить від того, наскільки активно протікає каріозний процес. Помітимо, що рекомендовано 3-х кратне покриття зубів фторлаком з інтервалом один-два дня.

Розчини і гелі з вмістом фтору. Ці препарати мають ремінералізуючу дію: корисні речовини з розчинів і гелів потрапляють в слину, а з неї у свою чергу в емаль зуба. Гель слід наносити на поверхню зубів приблизно на 3-4 хвилини, застосовувати слід по 3-7 нанесень двічі в рік. Фторовмісні розчини застосовують для полоскання – полоскати слід не більше трьох хвилин, після чого сполоснути рот чистою водою. До цього методу слід прибігати після того, як прорізалися постійні зуби.

Зубні пасти. На сьогодні це найпоширеніший метод профілактики карієсу, оскільки фторуються практично 95% усіх паст, що знаходяться на ринку.

Тепер ви знаєте, чим корисний фтор для зубів і чим небезпечний, здоров’я вам!

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: фтор для зубів, як побудовані зуби, чим корисний фтор для зубів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *