Рентген зубів: шкода, обмеження при вагітності і грудному вигодовуванні

Сучасні пацієнти перестали непритомніти, тільки передчуваючи візит до стоматолога, тому що зараз процедура огляду і лікування максимально безболісна. Але ось забобонів, пов’язаних з рентгеном, уникнути не вдається. Ми досі переживаємо, що рентген радіоактивний. Рентгенологи мило посміхаються, переконують нас, що захворіти променевою хворобою, роблячи рентген зубів просто неможливо, але їм розвіяти побоювання вдається важко. І коли стоматолог рекомендує зробити знімок щелепи, ми на ногах, що не гнуться, крокуємо в кабінет рентгенолога і з побоюванням косимося на захисний фартух, який дбайливий доктор одягає на нас. Давайте розберемося, чи так шкідливо робити рентген зубів.
Чи так потрібна ця процедура?
Багато захворювань ротової порожнини просто неможливо діагностувати, не скориставшись рентгеном. Погодьтеся, дуже важко визначити стан коренів зубів, наявність кісти і якість пломбування каналів, не будь у стоматологів такого цінного апарату. Тим більше, громіздке, страхітливого виду рентгенівське устаткування кануло в роки, на зміну йому прийшли прості в зверненні комп’ютерні радіовізіографи. Інформативності стало значно більше, а ось опромінення — у десятки разів менше. Фахівці стверджують, що знаходитися влітку на пляжі небезпечніше, ніж отримати знімок за допомогою радіовізіографа. Але ж ніхто з нас не відмовляє собі в задоволенні поплескатися в теплому морі? І найважливіший момент, який остаточно розвінчає міфи про шкідливість рентгена, – це якісна робота стоматолога. Переробляти і доліковувати не люблять як пацієнти, так і самі лікарі.
Деякі види новоутворень (кісти) просто непомітні не те, щоб неозброєним оком, але і на рентгенівському знімку. У такому разі на допомогу прийде 3d рентген, який допоможе побачити кісту під іншим кутом.

Як часто можна робити рентген?
Якщо посилатися на положення СанПиНа 2.6.1.1192-03, то максимально допустима доза радіації не повинна перевищувати 1000 мкЗв (мікрозиверт) в рік. Зверніть увагу, в даному випадку йдеться про профілактичні огляди. Якщо потрібне лікування, то допустима доза буде значно більша. Але, що таке 1000 мкЗв нам, звичайним пацієнтам, зовсім не зрозуміло. Так от, 1000 мкЗв можна прирівняти до:

  • 500 знімків на комп’ютерному радіовізіографі;
  • 100 знімків на хорошій рентгеноапаратурі;
  • 80 цифровим або 40 плівковим ортопантомограмам.

Як бачимо, без шкоди для свого здоров’я можна щодня робити знімки на радіовізіографі, а на додаток до усього цього навіть кілька раз на місяць ортопантомограму. І зверніть увагу, за межі максимально допустимих доз опромінення ми так і не вийшли.

Які висновки можна зробити з вищесказаного? Не бійтеся робити рентген, ця процедура абсолютно безпечна!

А як же малюки?
Чи не протипоказаний рентген дітям? Якщо простий огляд не дає стоматологові повну картину захворювання, то як же лікар може призначити адекватне лікування? Тому при лікуванні парадонта, загостренні хронічного періодонтиту, при резекції верхівки кореня зуба лікар просто не може обійтися без знімка.

Обмеження при вагітності
Не секрет, що готуватися до вагітності необхідно заздалегідь. Але якщо так вже вийшло, що, будучи вагітною, ви вимушені лікувати зуби, то з цим нічого поробити не можна – доведеться обов’язково лікувати! Повірте, без крайньої необхідності стоматолог не призначить вагітній пацієнтці рентген-діагностику. А якщо вже рекомендує зробити знімок – значить, без результатів рентген дослідження лікування продовжити неможливо. Варто пам’ятати тільки одне, що в першій половині вагітності рентген, і справді, робити не варто, а ось в другій – будь ласка.

Як бути мамам, що годують немовлят грудьми?
Відповідь однозначна – можна, на якості і корисних властивостях грудного молока це ніяк не відіб’ється. Якщо ви вже дуже переживаєте, то можете пропустити одне годування. Правда, під час грудного вигодовування, молочні залози жінки схильні до випромінювання значно більше, чим у звичайної жінки. Дотримуйтеся заходів захисту і тоді шкідливі рентгенівські промені вам не зашкодять.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: рентген зуба львів, рентген зубів, рентген зуба львів ціна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *