Види (тимчасові та постійні) і типи пломб для зубів. Пломбувальні матеріали

Класична методика лікування карієсу – пломбування зубів. За допомогою пломби відновлюється функціональна і естетична функція зуба. Пломбу виготовляє лікар-стоматолог безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта.

Виготовляються пломби з різноманітних матеріалів. Сьогодні найпопулярніші хімічно отверджувальні композити, а також світлокомпозити, що тверднуть під дією спеціального синього світла. Пломби зі світлоотверджувального композиту міцні, красиві, а також повністю відновлюють колірну гамму зуба і його прозорість.

При протяжних дефектах зубного ряду лікарі радять використати зубні вкладки, як альтернативу класичним пломбам. Вкладки виготовляють в зуботехнічній лабораторії по точних анатомічних зліпках із зубів пацієнта. Стоматолог закріплює виготовлену вкладку на зубі, використовуючи спеціальний клей. Матеріали, з яких виготовляються вкладки, можуть бути і звичайні (тобто з них роблять пломби). Більше поширені керамічні вкладки – служать довше і надійніше, ніж класична пломба. По суті, керамічні вініри якраз і є зубні вкладки.

У стоматологічній практиці зустрічаються пломби двох видів – постійні і тимчасові.

Тимчасові пломби. Їх встановлюють на якийсь проміжок часу, після чого проводять заміну на постійні. У більшості випадків їх застосовують для діагностичних і лікувальних цілей. Як приклад можна привести наступну ситуацію: стоматолог точно не упевнений, зачеплений нерв хворобою або ні. Встановлюється тимчасова пломба – якщо через якийсь час зуб почав нити, значить, справа в нерві і його слід видалити. Так само тимчасові пломби закривають собою різні ліки, які через деякий час треба прибрати. Тимчасова пломба сама по собі не вивалюється через декілька днів після відвідування стоматолога. Тимчасова – це та пломба, яку стоматолог зможе прибрати швидко і просто. Ще такими пломбами закривають миш’як, який знищує хворий нерв.

Постійні пломби. Їх встановлюють на довгі роки, впродовж яких вони повинні вірно служити своїм хазяям. Існує декілька матеріалів, з яких виготовляються постійні пломби.

Матеріали, з яких робляться пломби:

Метал. У виробництві пломб застосовуються різні сплави ртуті з металом (іншими словами – амальгама). Найбільший недолік – це наявність в пломбі ртуті, що впливає негативно на організм. Ще один нюанс – після установки пломби амальгама розширюється і відколюється стінка зуба, що знаходиться щонайближче до пломби. Слід зауважити, що на сьогодні можливість відколювання зубної стінки зведена до абсолютного мінімуму. Такі пломби найчастіше використовують на жувальних зубах і за важких ситуацій, як приклад можна привести підясенні дефекти. Чи встановлюють під коронки, якщо не має значення, як виглядатиме пломба.

Пломби із склоіономірних цементів. З переваг склоіономірного цементу можна відмітити його дешевизну і хороше крайове прилягання. Крім того, в таку пломбу включені спеціальні добавки, що живлять зубні тканини іонами фтору. Також не допускається повторний розвиток карієсу. З недоліків варто відмітити крихкість і швидке стирання.

Пломби на основі цементу. Такі пломби теж не допускають вторинний розвиток карієсу, але слугують недовго (крихкий матеріал).

Хімічно отверджувальні композити. Ці пломбувальні матеріали покликані замінити класично цементні пломби. Головна відмінність цих матеріалів полягає в наповнювачі – у більшості випадків це фарфор. Композити такого типу розділяються на три підгрупи – світлоотверджувальні, акриловмістні і на основі епоксидних смол.

Композити зі вмістом акрилу мають високу міцність, стійкість до стирання, проте вони сильно токсичні. Після установки з’являється безліч пір (наслідок полімеризації). Якщо встановити таку пломбу на здоровий зуб, розвивається пульпіт – запалення нерва. Ще від акриловмістної пломби значно підвищується розвиток вторинного карієсу, причому навіть на сусідніх зубах.

Композити, що містять епоксидні смоли значно повільніше стираються, проте крихкіші. Пломби на такій основі менш токсичні, проте, через декілька років вони мають властивість темніти.

Світловідбивні композити. Ще їх називають геліоотверджувальними або фотополімерними. Це один з найпоширеніших і найпопулярніших матеріалів пломбування. Є сумішшю наповнювача і полімеру, що твердне під дією спеціального світла, що випромінюється синьою лампою. Можна відмітити переваги цього матеріалу, такі як міцність, красу і пластичність – стоматолог може добитися ідеального результату, контролюючи твердіння. Можна підібрати колір полімеру під будь-який відтінок зубів, композит відмінно полірується і після установки абсолютно нічим не відрізняється від здорового зуба. Пломби з фотополімерних композитів довго слугують – до семи років. Головна проблема цього матеріалу – це крайове прилягання і усадка. З цієї причини вони не в силах замінити протезування, а також не придатні для усунення великих дефектів зубного ряду.

Незважаючи на усі переваги фотополімерних пломбуючих матеріалів, у них є присутніми три серйозні недоліки:

1) Усадка. На жаль, цей недолік міститься в хімічному складі цього матеріалу. Коли пломба твердне, вона зменшує свій об’єм – ось і усадка. Пломба може скоротитися в об’ємі від 0,8 до 5%, а це приведе до того, що пломба відійде від краю стінки зуба. Хоч стоматологами і був придуманий ряд способів вирішення цієї проблеми, але не в усіх випадках вони ефективні, іноді взагалі, неможливі. Така пломба буде ідеальна для невеликих ушкоджень, але при великих ураженнях зубної тканини виникають проблеми – якщо край пломби відійде від стінки, під нею може утворитися карієс.

2) Якщо станеться сильна усадка, у внутрішній структурі пломби можуть виникнути деформації, спровокувавши відламування тонких стінок зуба.

3) Неповне затвердіння. Ця проблема пов’язана з тим, що під дією синього світла пломба твердне не повністю, а лише максимум на 70%. Природно, що це відбивається на її кольорі і міцності. Якби було можливо підняти температуру пломби до 100 C на 15 хвилин, вона б стала значно міцніша. Такий принцип використовують для виробництва вкладок з фотополімерного композиту.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: Види пломб, ЗубнІ пломби, Види Пломб для зубів

Коментарі 2 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *