Оголений дентин: виникнення проблеми і правильне лікування

Дентин – це основа зуба. Він найтвердіша його частина, що знаходиться під емаллю. Його речовина складається з волокон колагену, склеєних в щонайтонші пучки. Розташування волокнистих пучків в зубі неоднакове:

 • вертикально – поблизу кореня,
 • горизонтально — уздовж жувальної поверхні,
 • змішане — у центральній частині зуба.

Реакція на попадання холодного повітря в ротову порожнину, на гарячу або занадто холодну їжу, виникнення оскоми і хворобливі відчуття при вживанні кислих фруктів або напоїв – усе це викликано гіперчутливістю дентину. Іноді такі відчуття називають патологією зуба.
Дентин- шар, який закутує нервові закінчення. Зовні верхня його частина покрита емаллю, а нижня – яснами. Здорові зуби зазвичай не мають сильно вираженої чутливості. Вона виникає при перших проявах карієсу.

Як це відбувається
Спочатку на поверхні емалі з’являється маленька, ледве помітна плямочка крейдового або коричневого кольору. Частенько це відбувається на шийці зуба. Потім починається руйнування емалі. У початковій стадії визначити, що емаль пошкоджена карієсом, можна тільки при зондуванні. На пізніших стадіях, це стає видно неозброєним оком. Про те, що карієс торкнувся дентину, свідчить непрозорість шару емалі над ним або оточення темним обідком. При появі зовсім невеликої тріщинки в емалі, зуб відповідає болісною реакцією на гаряче і холодне, а також на кислі продукти і напої. Викликає больові відчуття оголення нервових закінчень.

Причини, що викликають оголення дентину
Це відбувається з різних причин:

 • під впливом мікробів, що беруть участь в утворенні кислоти,
 • в результаті бродіння харчових залишків, особливо з високим вмістом вуглеводів,
 • при зміні реакції слини,
 • при нестачі вітамінів групи В і Д або мінеральних речовин,
 • порушений білковий обмін,
 • у зуба зруйнована тверда тканина через декальцинування (солі кальцію зникають),
 • захворювання, які знижують імунітет в ротовій порожнині і в цілому опірність організму,
 • стан нервової системи,
 • недолік догляду за зубами,
 • неправильне чищення зубної поверхні,
 • надмірне захоплення відбілювальними пастами,
 • бруксизм (скрегіт зубів вночі),
 • карієс або пародонт.

Лікування
У легких випадках, коли чутливість зубів загострена без явних руйнувань емалі і ураження її карієсом, можливе нанесення на ці області лаків з вмістом фтору або спеціальних десенситайзерів.

Для лікування карієсу необхідно:

 • видалити розм’якшений, видозмінений дентин,
 • заповнити порожнину, що утворилася, пломбувальним матеріалом.

Перед тим, як закласти пломбу, лунку дезинфікують. При сильній чутливості дентину, після просушування обробленої порожнини зуба, втирається сульфідна або фториста паста. Можливе проведення місцевої анестезії зуба. Потім закладається тимчасова пломба з штучного дентину або гутаперчі. Через 24 години (передні) або 36-48 годин (жувальні) тимчасова пломба видаляється, порожнина обробляється і встановлюється постійна пломба.

Профілактика карієсу

 1. Регулярна (планова) санація порожнини рота школярів і робітників, зайнятих на шкідливих виробництвах. Систематичне лікування хворих зубів, особливо в початковій стадії захворювання.
 2. Раціональне харчування з достатнім змістом в їжі солей кальцію і фтору, а також вітамінів.
 3. Вживання продуктів, які сприяють забезпеченню необхідного навантаження на жувальний апарат.
 4. Використання для чищення зубів пасти з високим вмістом фтору і кальцію. Хороший ефект дає застосування пасти для чутливих зубів.

Лікування пародонту
Існує декілька способів лікування пародонту: механічна або хімічна обробка, біологічний або хірургічний.

Перш, ніж почати лікування, необхідно позбавитися від дратівливих чинників, наприклад, від нависаючих пломб або занадто глибоко проникаючих в ясна коронок.

Механічний спосіб
Зробити кюретіровання – вискоблювання кишень ясен спеціальною гострою ложкою.
Промити ясна антисептиком і змастити в’яжучим розчином.

Біологічний спосіб
Введення під шкіру або місцево вакцину, приготовану з того, що відокремлено з ясенних кишень (20 ін’єкцій). При цьому обов’язково застосовувати антибіотики з новокаїном і вітамін В.
Аплікація антиульцерина на риб’ячому жирі на край ясен.
Тканинна терапія – введення екстракту алое в перехідну складку (20 ін’єкцій).

Хірургічний спосіб
Він полягає в проведенні радикальної операції з метою видалення грануляції, глибоко сидячих конкрементів і змінених ділянок кісткової тканини.
Для зміцнення зубів, що розхиталися, використовують лігатуру і спеціальні апарати. Також потрібне загальне зміцнювальне лікування.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: оголення шийки зуба, оголення шийки зуба лікування, Дентин це

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *