Пульпіт зуба: симптоми, класифікація і методи лікування

В реальності ми відкладає похід до лікаря як можна довше, виправдовуючи себе нестачею часу і грошей. А насправді нам бракує банального бажання бути здоровими! І ось маленька плямочка перетворилася на велику дірку в зубі, яка нещадно болить, не даючи працювати, відпочивати, простіше кажучи, жити. І ось тут ми, спохопившись, мчимо до лікаря по допомогу. І вердикт доктора дуже часто буває невтішним: “У вас запущений пульпіт. Аллочка, несіть інструменти, видалятимемо зуб”. А усього цього можна було уникнути, вчасно звернувшись до доктора. Що ж це за підступне захворювання, яке не дає спати по ночах і мучить нестерпним болем? Які симптоми пульпіту і що робити, щоб хоч трохи полегшити свій стан?

Причини запалення пульпи
Запалення м’яких сполучних тканин пульпи (часто в народі іменованої “нерв”) і носить назву пульпіт.
Найчастіше запущений карієс плавно переходить в запальний процес, про що “йокає” в пульпі. Пацієнт відчуває дуже сильний “стріляючий” біль, який посилюється до ночі і не дає спокійно спати. На жаль, ніхто не застрахований від лікарської помилки (наприклад, недотримання правил установки пломби), в результаті якої в нервово-судинний пучок зуба потрапляють хвороботворні бактерії, що викликають запалення. Також мікроби можуть потрапити не лише з боку ураженого зуба, але і ззовні, по кровоносних судинах, вражаючи корінь зуба. На щастя, з такими випадками стоматологи зустрічаються украй рідко, тому переживати не варто.

Види пульпітів: хронічний і гострий
Класифікація різновидів пульпітів дуже проста. Залежно від того, як довго ви не наважувалися сісти в стоматологічне крісло, розрізняє гострий і хронічний пульпіти. І симптоматика цих двох станів одного запалення може бути різною.

Гострий пульпіт характеризується дуже сильним болем, який охоплює не лише щелепу, але і частину голови. Біль різко посилюється ближче до ночі, позбавляючи “щасливця” можливості подрімати. Відчуття хворобливості по своїй інтенсивності непостійні: біль може наростати, а потім несподівано, без якого-небудь втручання, зменшитися. Але, на жаль, полегшення настає ненадовго, через деякий час все повториться знову. Хворий зуб стає чутливим і, що найцікавіше, якщо причинний зуб залишити в спокої, то біль не вщухне, а навпаки, посилиться.
Якщо пульпіт в його гострій фазі не вилікувати, то запалення набуде хронічної форми. Біль може турбувати рідко, або взагалі бути відсутнім. Але це до пори, до часу. Від холодного морозива або гарячої кави біль стає “таким, що стріляє”, віддає у вухо. Дуже часто пацієнти з пульпітом скаржаться на неприємний запах з рота. Якщо навіть такі явні симптоми захворювання проігнорувати, то хронічний пульпіт воднораз може загостритися (і ви знову відчуєте усі “принади” гострого пульпіту) або ж запалення перейде на кістці щелепи.

Чи обов’язково звертатися до лікаря?
Пульпіт вилікувати в домашніх умови просто неможливо, тому збирайте усю свою волю в кулак – і бігом до лікаря. А ось трохи допомогти собі, втихомирити на деякий час нестерпний біль, поки ви дістанетеся до стоматологічного кабінету – цілком.

  1. Прийміть знеболювальний препарат (парацетамол, ібупрофен, кетанов або анальгін);
  2. Прополощіть ротову порожнину теплою водою;
  3. Не займайтеся лікування бабусиними травичками. Ніякі прикладання молодого буряка і старого часнику не допоможуть, а тільки посилять положення, дорогоцінний час буде втрачений. А ось середовище для розмноження хвороботворних мікробів створене найсприятливіша;
  4. Йдіть на прийом до доктора, який призначить адекватне лікування.
  5. Якщо пульпіт не лікувати, то незабаром запалення пошириться на ще більшу площу і тоді видалення зуба не уникнути.

Як лікують пульпіт стоматологи: основні методи
Залежно від міри занедбаності пульпіту стоматолог, опираючись на методи лікування запалень, вибере відповідний.

Консервативний метод (його ще називають біологічним) можливо застосувати тільки у тому випадку, якщо запальний процес пульпи обернено. Плюси цього способу лікування в тому, що “нерв” зуба не видаляється. Спеціальними кальційовмісними ліками, що вводяться в уражену частину зуба, запальний процес зупиняється, а каріозна порожнина герметично пломбується.
Стоматолог може спробувати зберегти зуб, видаливши тільки частину ураженої пульпи, корінь зуба зберігається, зуб залишається життєздатним. Пацієнтові призначають антибіотики і полоскання. Цей спосіб ефективний при несформованих коренях зубів у дітей, коли поставлений діагноз пульпіт молочних зубів.
Хірургічний метод застосовується, коли час безповоротно упущений, і зберегти зуб живим просто неможливо. “Нерв” видаляється, канали герметично пломбуються. Після цього лікар обов’язково призначить зробити рентген. Якщо канали запломбовані якісно, то зуб пломбують повністю.

І не забувайте, що з кожним днем зволікання, відкладаючи візит до стоматолога, ви збільшуєте вартість лікування. Адже ціна якісних стоматологічних послуг прямо пропорційна величині каріозної порожнини в зубі. Регулярні відвідування стоматологічного кабінету допоможуть виявити навіть карієс, що тільки починається, вилікувати який на ранній стадії можна набагато швидше і дешевше.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: пульпіт класифікація, класифікація пульпітів, як лікується пульпіт

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *