Відкритий та закритий кюретаж пародонтальних кишень

Кюретаж пародонтальних кишень – стоматологічна процедура, яка застосовується при лікуванні ясен.
На сьогодні однією з найпоширеніших стоматологічних проблем є захворювання ясен, такі як: пародонтит, гінгівіт та ін.

Лікування ясен у більшості випадків складається з комплексу різних процедур, які спрямовані на ліквідацію причин захворювання, а також можливих ускладнень або рецидивів. При здійсненні лікування будь-яких захворювань ясен кюретаж пародонтальних кишень є обов’язковою процедурою.
Пародонтальна кишеня є невеликим поглибленням (щілина), що знаходиться між пришийною частиною зуба і краєм ясен. У цьому поглибленні поселяються мікроби і скупчуються мікрозалишки їжі.
Глибина пародонтальної кишені в нормальному стані складає не більше 3 мм. Це дозволяє очищати її без особливих проблем, проводячи прості процедури по підтримці гігієни в порожнині рота.
У разі, якщо глибина цього поглиблення превищує 3 мм, то їх очищення стає проблематичним. Це збільшує ризик захворювання ясен і веде до відкладення зубного нальоту, а також до утворення зубного каменю. Далі починається руйнування тканин, які утримують зуб в лунці, що може стати причиною повної втрати зуба. Глибина пародонтальної кишені більше 3 мм є аномальним, отже, це перший симптом захворювання. В цьому випадку необхідно звернутися до стоматолога для усунення проблеми.

Показання до процедури
– запалення ясен
– щедрі відкладення зубного каменю і нальоту
– глибина пародонтальних кишень патологічна: складає більше 3 мм

Різновиди процедури
Кюретаж пародонтальних кишень і професійне чищення зубів – це різні процедури, але між ними є багато спільного.
Під професійним чищенням зубів слід розуміти видалення відкладень з поверхні зубів, а також поліровку зубної емалі. Кюретаж же у свою чергу не лише видаляє відкладення, але і ліквідовує патологічні тканини пародонтальної кишені: частинки розм’якшеного цементу, грануляційну тканину та ін. Крім того, він позбавляє від продуктів розпаду.
Залежно від характеру втручання стоматолога і глибини патологічних пародонтальних кишень фахівці виділяють два види процедури, кожен їх яких буде описаний нижче.

Закритий кюретаж пародонтальних кишень
Коли глибина патологічних пародонтальних кишень не перевищує 5 мм, застосовується цей вид процедури.
В цьому випадку хірургічний розтин ясен не робиться. Процедура складається з декількох етапів:

  1. Діагностика стану ясен.
  2. Місцева анестезія.
  3. Проведення за допомогою спеціальних інструментів очищення патологічних пародонтальних кишень без порушення цілісності тканин.
  4. Проведення поліровки коренів зубів.

Найчастіше закритий кюретаж допомагає повністю закрити дрібні пародонтальні кишені і істотно зменшити глибокі.

Відкритий кюретаж пародонтальних кишень
Коли глибина патологічних пародонтальних кишень складає більше 5 мм, а проведення закритого кюретажа не дало бажаного результату, робиться відкритий кюретаж.
Дана процедура не обходиться без хірургічного розтину ясен. Вона складається з декількох етапів:

  1. Спочатку проводиться діагностика стану ясен
  2. Потім – місцева анестезія
  3. Десна розтинається в області міжзубних сосочків з метою зробити доступ до основи пародонтальних кишень легшим(клаптева операція)
  4. За допомогою спеціальних інструментів очищаються патологічні кишені
  5. На пошкоджену частину наносяться остеогенні препарати, сприяючі стимуляції нової кісткової тканини
  6. Робиться ушивання ясен

При цій процедурі клаптева операція – це два вертикальні розрізи. Після їх проведення легко відшаровується ділянка ясен між цими розрізами. Клапті, що залишилися ж, відкидаються, через що оголяється кісткова тканина кореня зуба.
Після проведення цієї процедури створюється візуальне відчуття того, що збільшилася довжина зуба за рахунок оголення його кореня, який може страждати від підвищеної чутливості до зовнішніх подразників (хімічних, температурних та ін.)
Нерідко для усунення описаних наслідків роблять трансплантацію фрагментів м’яких тканин неба на місце видаленої ясенної тканини. За допомогою цього усуваються косметичні дефекти ясен, знімається підвищена чутливість кореня зуба і знижується ризик рецидивного поглиблення пародонтальних кишень.
Якщо ж в процесі проведення процедури відкритого кюретажа серйозно постраждали не лише м’які тканини, але і кісткові тканини, що утримують зуб, то можливе проведення трансплантації кісткової тканини. Для цієї операції використовується або власна кісткова тканині, або кісткова тканина іншої людини або тварини. Також часто застосовуються синтетичні матеріали.
Крім того, що кісткова трансплантація закріплює зуб в лунці, вона також сприяє подальшій регенерації того ж типу тканини, що здійснюється за рахунок власних сил організму.
Через півтора-два місяці після проведення процедури необхідно пройти повторне стоматологічне обстеження, яке покаже, наскільки лікування було ефективним і чи слід його продовжувати.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: відкритий кюретаж, пародонтальні кишені, пародонтальна кишеня

Коментарі 1 коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *