Пародонтит і пародонтоз у сучасному світі

Ще в античні часи хазяїн перевіряв зуби раба – адже на здоров’ї зубів відбивається стан усього організму. Головна причина усіх зубних хвороб пародонту – недостатній приплив крові до тканин зубів (зубні зв’язки, ясна, альвіолярні кістки і тому подібне). Порушеннями кровопостачання тканин пародонту може загрожувати практично будь-яка хвороба – все, що відбувається з нашим організмом, відбивається на зубах і судинах.

Що означає незрозуміле слово “пародонтоз”?
Більшість людей знають, що артерії забезпечують наш організм поживними речовинами і киснем, а вени “виводять” продукти життєдіяльності клітин. Так само “живе” і кожен зуб, і все що його оточує. Природно що ні вен, ні артерій в зубних тканинах немає. Функцію артерій і вен в пародонті виконують артеріоли і венули. З різних причин може знизитися кров’яний тиск в артеріолі і з’являється недостатність артеріальної крові в яснах. Це може статися, наприклад, через утворення на стінках судин склеротичних змін.

Виходить, що тканини пародонту “голодують”, поживні речовини поступають в недостатньому об’ємі. Ось так і виникає пародонтоз – зміни дистрофічного характеру в тканинах зубів і їх оточенні. Десна починає бліднути і через деякий час тканини ясен повністю замінює хрящ, що не потребує у великій кількості поживних речовин. Може статися так, що розмір судин зменшиться настільки, що живлення не вистачатиме навіть хрящу. Після цього в яснах починається відкладення солей, іноді хрускіт навіть чутний. Найчастіше у людей з пародонтозом немає карієсу. Ці люди втрачають зуби з іншої причини – опора зуба потоншується, і зуб просто випадає. Сам по собі пародонтоз рідкісне захворювання (не більше 6% людей з хворобами пародонту), звичніша ситуація, коли він зустрічається разом з іншою хворобою – парадонтитом.

Пародонтит
Якщо пародонтоз з’являється через ушкодження артеріол, а пародонтит – коли починають “нудьгувати” венули. Кров не встигає протікати по тканинах пародонту, як прибуває нова її порція, таким чином, провокуючи утворення нових капілярів. Десна набрякає, з’являються хворобливі відчуття. Так починається парадонтит – запалення ясен. Рідко в яких випадках у пацієнта спостерігається виключно парадонтит. У більшості випадків зустрічаються різноманітні варіації пародонтозу і пародонтита. Хвороби тканин пародонту так поширені, що в Україні людина із здоровими яснами – рідкість.

Сумний підсумок
Сумний підсумок – втрата зубів. З чого ж розпочинається хвороба? Починають кровоточити ясна, з’являється зубний камінь і бляшки, а під ними безліч мікробів. Звичайно, наш організм намагається від них позбавитися, направляючи лейкоцити до мікробів. На жаль, сил організму рідко коли вистачає на повне знищення осередку інфекції. Ми не помічаємо, як бореться наш організм, а якщо вчасно не попередити хворобу, можна запросто втратити зуби.

Ніби все зрозуміло, причина пародонтозу і пародонтита – хвороба судин. Виходить, що в першу чергу потрібно вилікувати судини. Насправді ні – зміни кровопостачання може викликати маса чинників, починаючи від нервів і закінчуючи гормональними розладами. Усунути усі причини не вийде, але це зовсім не означає, що потрібно пустити все на самоплив.

Якщо ясна почали кровоточити
Кровоточивість ясен – перша ознака хвороб пародонту (пародонтозу і пародонтита), що починаються. Сильно підвищується чутливість зубів, більшість людей зменшують час чищення зубів і починають використати м’яку щітку. Не робіть цього! Треба навпаки купити щітку як можна жорсткіше і чистити зуби довше. Купіть спеціальну пасту з антибактеріальними компонентами, наприклад Sensodyn. Ви масажуватимете ясна, одночасно знищуючи бактерії, а жорстка щітка ретельно очистить зуби від нальоту. Ніби все просто, робити легко. На жаль, реальність в цьому випадку не відповідає дійсності: в середині минулого століття в Європі був пік пародонтозу і пародонтита, під час лікування лікарі дізналися, що як діти, так і дорослі просто не уміють правильно чистити зуби! Не варто думати, що це просто.

Щоб навчитися правильному чищенню зубів, доведеться йти до лікаря-гігієніста. На ваші зуби буде нанесений барвник, що забарвлює зубний наліт, але який не залишається на зубній емалі. Чистимо зуби, іноді дивлячись в дзеркало – зітреться фарба, і з часом навчитеся правильно чистити зуби. Природно, що за один раз у вас не вийде навчитися. Потратьте місяць на формування умовного рефлексу – нехай ваше тіло “запам’ятає”, як правильно чистити зуби.

Ця програма в Європі викликала справжній фурор – загальне число випадків карієсу впало на 30 відсотків, а хвороб пародонту на 60 відсотків. Ходять чутки, що багато пародонтологів Європи залишилися без роботи. Як не сумно, в Україні немає подібної практики. Людей ніколи не вчили правильно чистити зуби. Хоча, останнім часом школи великих міст і просунуті батьки відводять дітей до стоматологів-гігієністів, щоб навчити правильному чищенню зубів. Ще одна дивність української стоматології – лікарі дуже рідко пропонують прибрати зубний камінь. У країнах Заходу – очищення від зубного каменю одна з найдорожчих процедур, в Україні ж – дешева. Вимагайте видаляти зубний камінь, підтримаєте здоров’я зубів!

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: зубні звязки, що означае хрускіт в яснах, голодування від парадонтита

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *