Гінгівіт (почервоніння і набряк ясен): симптоми та лікування

Гінгівіт – запальний процес усередині ясен, виражається кровоточивістю, набряком і почервонінням, а також починають хворіти ясна. Гінгівіт зустрічається досить часто, з цієї причини його розділяють на три форми: рецидивну, хронічну і гостру.

Звідки з’являється гінгівіт?
Найчастіше гінгівіт з’являється внаслідок невиконання простих норм гігієни ротової порожнини. Утворюється бляшка, що є колонією хвороботворних мікроскопічних організмів, міцно сполучена із зубною емаллю. Ще причиною гінгівіту можуть служити наступні чинники: утворення зубного каменю (так звана кальцифікована бляшка), дефекти прикусу, харчові залишки, неправильно запломбовані зуби, ротове дихання.

Нерідко на гінгівіт хворіють вагітні і підлітки. У них набагато серйозніше протікає хвороба, це пов’язано з гормональними змінами, що протікають в організмі.

Ще гінгівіт може бути симптомом системних хвороб, таких як алергії різної тяжкості, лейкопенія, цукровий діабет, герпес, авітаміноз, виснажувальні хвороби.

Довге споживання деяких препаратів (як приклад можна привести оральні контрацептиви), можуть збільшити запальний процес в яснах. Додатковою причиною виникнення гінгівіту може стати попадання важких металів в організм, таких як вісмут або свинець.

Гінгівіт перші симптоми, як починається гінгівіт?
Першим симптомом гінгівіту є запалення і набряк ясен, змінюються її контури. Із-за набряку збільшується міжясенна борозна між зубів і з’являється ясенна кишеня. Наступні симптоми гінгівіту – це сильне почервоніння краю ясен, кровоточивість і набряклість, дуже сильно чутливі ясна, з’являються неприємні відчуття під час їжі і ковтання, починають хворіти ясна.

Форми гінгівіту: гострий і хронічний
Гострі і хронічні форми гінгівіту зустрічаються досить часто. Хронічна форма найчастіше проявляється у дорослих людей. Взимку і весною відбуваються загострення, що виражаються кровоточивістю ясен під час чищення.

Як лікувати гінгівіт?
Лікувати гінгівіт слід виключно у стоматолога. Процес лікування гінгівіту полягає в усуненні зубних бляшок, а також загальних і місцевих чинників, від яких може виникнути загострення.
По-перше, ретельно наслідуйте вимоги гігієни. Стоматолог детально розповість, усі потрібні процедури.
Часто доводиться застосовувати спеціальні ліки, це треба не лише для лікування гінгівіту в гострій формі, але і для усунення можливих ускладнень.
У лікуванні гінгівіту використовується багато ліків – протизапальні засоби, антибіотики, місцеві коректори імунної системи.
В деяких випадках може знадобитися стоматологічні процедури: усунення зубного каменю (ультразвуком або механічним методом), шліфування і заміна пломб, що виступають над яснами або неякісно встановлених.
Не затягуйте з лікуванням! Інакше може знадобитися хірургічна операція (так званий кюретаж). Під час операції стоматолог усуває зубні відкладення, використовуючи екскаватори, спеціальні гачки, кюретки (закритий кюретаж), якщо все ж не уникнути втручання, доводиться розрізати ясна і усувати відкладення (відкритий кюретаж).
Якщо у пацієнта спостерігається хронічна форма гінгівіту, ротова порожнина обов’язково обробляється протизапальними ліками і розчином бікарбонату натрію.
Якщо гінгівіт спровокований інфекційними або запальними процесами, в першу чергу слід усунути причину інфекції. В цьому випадку стоматолог призначає протигрибкові або антибактеріальні препарати.

Пам’ятайте: найчастіше гінгівіт є наслідком зниження імунітету організму. З цієї причини треба не лише усувати запальний процес, але і застосовувати імунокоректори. Дія цих препаратів полягає в активізації захисних механізмів слизової оболонки ротової порожнини. Використовуючи системи імунних механізмів організму, вони посилюють фагоцитоз (ліквідація хвороботворних бактерій імунною системою), підвищують вміст в слині спеціального ферменту, що називається “лізоцим”. Цей фермент володіє потужною антибактеріальною дією, а також стимулює імунну систему і збільшує вироблення клітин, що створюють антитіла в нашому організмі.

Попереджаємо гінгівіт
Щоб попередити гінгівіт, досить усього лише виконувати три правила:

  1. Видаляйте зубні відкладення в стоматологічній клініці не рідше, ніж кожні 6 місяців.
  2. Щодня усувайте зубні бляшки, що утворюються. Це можна зробити, використовуючи зубну нитку і пасту.
  3. Регулярно ходите до стоматолога на огляд.

Скільки триває гінгівіт?
Гінгівіт без ускладнень можна вилікувати максимум за 10 днів, хронічну ж форму доведеться лікувати інтенсивно. Якщо ви не лікуватимете гінгівіт, цілком може з’явитися ускладнення у вигляді пародонтита, а далі недалеко до втрати зубів. Втрати зубів внаслідок гінгівіту відбуваються набагато частіше, ніж навіть карієс.

Стежте за яснами, так само як і за зубами! Пам’ятайте, здорові ясна – здорові зуби! Якщо почали хворіти ясна, то краще відвідати стоматолога, щоб виявити істинну причину захворювання.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: набряк ясен, гінгівіт, чутливі ясна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *