Зубний камінь: утворення, вплив і профілактика

З ранніх років нам твердять, що неодмінно треба чистити зуби, оскільки  це запобігає утворенню зубного каменю. Але, більшість людей не мають щонайменшого поняття про те, що насправді є  зубний камінь і чому він накопичується на наших зубах. Адже від цих знань безпосередньо залежить здоров’я ротової порожнини. Тому важливо розуміти, що призводить до утворення зубного каменю. Важливо також знать, як запобігти його утворенню і як треба видаляти зубний камінь.

Що таке зубний камінь і чому це викликає стурбованість?

Навіть якщо ви регулярно чистите зуби і займаєтеся загальною гігієною порожнини рота, у вас у роті, все одно, залишається безліч видів бактерій. Ці бактерії утворюють нормальну мікрофлору порожнини рота. Бактерії, разом з білками і іншими харчовими продуктами, утворюють липку плівку – зубний наліт. Ця плівка тонким шаром покриває поверхня зуба. Частіше і найшвидше зубний наліт утворюється в таких важкодоступних місцях, які важко чистити, а також  у області пломб  чи інших стоматологічних продуктів. Зубний наліт шкідливий для зубів. Кожного разу, коли ви їсте, ці бактерії виділяють кислоти, які можуть пошкодити зубну емаль і привести до утворення каріозної порожнини. Крім того, ці кислоти можуть викликати запалення і ураження самих ясен. Саме тому стоматологи радять часто видаляти зубний наліт. Якщо його  не видаляти, то вже через 26 годин він збагатиться мінералами і затвердіє, утворивши зубний камінь. А оскільки камінь мінералізований, його набагато складніше зняти з поверхні зуба, чим зубний наліт.

Як зубний камінь впливає на зуби і ясна?

Утворившись на поверхні зуба, зубний камінь утрудняє чищення зубів. Отже, створюються сприятливі умови для дії бактерій на поверхню зубної емалі.  Що, рано чи пізно, призводить до утворення каріозної порожнини. Дослідження показали, що більш ніж  90% відсотків дорослого населення, у віці старше 40 років, мають деяку форму карієсу, утвореного зубним каменем. Камінь, що утворився вище за лінію ясен, може бути особливо небезпечний. Оскільки бактерії, що входять до складу зубного каменю можуть дратувати і ушкоджувати ясна. З часом, це запалення може привести до прогресивних уражень ясен, які, якщо не лікувати, можуть мати серйозні наслідки. За даними CDC, від 5% до 11% дорослого населення землі страждає від важких форм захворювань ясен. Відносно легка форма захворювання ясен називається гінгівітом. Це початкова стадія запалення ясен, викликана наявністю зубного нальоту і зубного каменю. Гінгівіт зазвичай можна зупинити і повернути назад, за допомогою дотримання гігієни порожнини рота і професійного чищення зубів. Інакше, гінгівіт може прогресувати в серйознішу форму захворювання ясен, відому як пародонтит. При пародонтиті, спостерігається утворення патологічних ясенних кишень, які незабаром наповнюються бактеріями. У відповідь на ці зміни імунна система організму виробляє хімічні речовини. Ці хімічні речовини разом з речовинами, які виробляють бактерії, можуть привести до ушкодження кісткової тканини і інших тканин, які утримують зуби. Ці зміни зрештою можуть привести до кісткової деструкції і втрати зуба. Крім того, дослідження показали, що бактерійні ураження ясен часто призводять до серцевих захворювань.

Як запобігти утворенню зубного каменю?

Кращий спосіб уникнути несприятливих дій зубного каменю, це профілактика його  формування. Ось декілька порад, які допоможуть вам в цьому:

  1. Чистіть зуби регулярно, з використанням правильної техніки. Швидкого, 30-секундного чищення зубів уранці і увечері не достатньо, щоб видалити зубний наліт і запобігти утворенню зубного каменю. Використайте щітку з м’якою щетиною, яка досить мала, щоб досягти усіх областей у роті. Оскільки саме в цих областях відкриваються слинові протоки. Дослідження показали, що електронні зубні щітки ефективніші для видалення зубного нальоту, ніж прості зубні щітки.
  2. Використайте спеціальні зубні пасти, які запобігають утворенню зубного каменю. Ці пасти, як правило, містять пірофосфати, які не дають зубному нальоту перетворитися на камінь. Крім того, фториди допоможуть відновити ушкодження емалі, які, можливо, вже сталися. Деякі пасти також містять триклозан – антибіотик, який бореться з бактеріями в зубному нальоті.
  3. Використайте зубну нитку. Неважливо, наскільки досконально ви чистити зуби щіткою. Між зубами є ділянки, до яких зубна щітка не може добратися, саме для цих ділянок і використовуються зубні нитки.
  4. Стежте за дієтою. Велика кількість вуглеводів в  раціоні, перетворюють вашу ротову порожнину на рай для мікроорганізмів. Бактерії переробляють вуглеводи в кислоти, які і утворюють карієс зубів. Але це не означає, що ви повинні повністю відмовлятися від солодощів або від інших вуглеводів. Просто пам’ятайте, що важливим чинником є тривалість контакту цих вуглеводів з емаллю зуба. Отже, треба промивати зуби після прийому. Питво великої кількості води в час і після вживання їжі також може допомогти мінімізувати ризик утворення зубного каменю.
  5. Не паліть. Дослідження показують, що люди, які палять сигарети або використовують інші тютюнові вироби, частіше за інших страждають від зубних каменів.

Усі ці поради допоможуть вам звести до мінімуму ризики утворення зубного каменю. Але пам’ятаєте, що після того, як камінь сформувався, видалити його зможе тільки стоматолог. Намагаючись видалити камінь вдома, ви ризикуєте серйозно пошкодити емаль ваших зубів. Рекомендується кожні шість місяців відвідувати стоматолога, щоб видалити наліт, що утворився, і зубний камінь.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: Зубний камінь, зубний налет зубний камень, як що камінь на зубі що робити

Коментарі 2 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *