Рецесія ясен: причини, симптоми, лікування

Рецесія ясен – захворювання, при якому край ясен міняє своє місцерозташування, при цьому відбувається оголення кореня зуба. Рецесія ясен відноситься до естетичних проблем, що впливають на зовнішність і, внаслідок цього, психологічний стан пацієнта. Крім того, через те, що корінь зуба не захищений м’якими тканинами ясен, виникає підвищена вірогідність руйнування тканин в цьому місці. Це може привести до втрати зуба. Рецесія ясен – це хвороба, що частіше зустрічається в літньому віці. Поширеність її серед молодих людей складає від 7 до 10 %. У дорослого населення вірогідність появи рецесії ясен складає від 45 до 85%. У літніх людей поширення рецесії доходить до 99%.

Причини появи рецесії ясен

Розглянемо, чому виникає такий дефект як рецесія ясен. Причини різноманітні, від природжених анатомічних особливостей до травм і вікових змін тканин.

Головні причини появи рецесії ясен:

Анатомічні особливості альвеолярного відростку. Інколи зуби, що мають масивні корені (наприклад, ікла) мають досить тонкий шар кортикальної кістки. В цьому випадку кровопостачання вестибулярних ділянок кістки не здійснюється в належному об’ємі. Якщо судини окістя, що забезпечують кров’ю цю ділянку, буде пошкоджено, то кортикальна пластинка кістки буде втрачена. У місці прикріплення зуба до ясен утворюється щілиновидний або вікончастий дефекти.

Недостатня глибина порожнини рота. Якщо глибина порожнини рота менше 5 мм, то вона вважається дрібною і може сприяти виникненню рецесії ясен. Важлива не стільки ширина прикріплених ясен, скільки співвідношення між вільними і прикріпленими яснами. Якщо співвідношення 1:1, то вірогідність появи рецесії ясен досягає 90%. Оптимальним вважається співвідношення 5:1, де 5 – це показник прикріплених ясен, а 1 – вільних. Коли відсутня достатня кількість прикріплених ясен і  а глибина порожнини рота – дрібна, виходить постійне травмування ясенних тканин під час пережовування їжі, порушується їх кровопостачання. Це і призводить до виникнення рецесії.

Аномалії прикусу і розташування зубів і зубних рядів. Неправильное положення зубів в передньому відділі, їх скупченість, розвороти відносно центральної осі, неправильний прикус (особливо глибокий або відкритий) приводять до порушення кровопостачання кісткової тканини і також сприяють появі рецесії.

Зубний наліт і зубні відкладення. При недостатній гігієні порожнини рота утворюються скупчення зубного нальоту. Це призводить до виникнення гінгівіту (запалення ясен) і зміщення епітеліальних тканин ясен. Наслідок цього – підняття краю ясен і оголення кореня зуба. Зубні відкладення можуть провокувати і розвиток пародонтита, який також є частою причиною появи рецесії ясен. У разі локального пародонтита, що зачіпає окремі зуби, рецесія також буде локальною. Якщо ж пародонтит має генералізований характер, то можна очікеувати рецесію усього зубного ряду.

Травмування ясен, як одноразове, так і постійне. Основні різновиди травм, що призводять до рецесії:

  1. Надмірна жорсткість зубної щітки або надмірні зусилля при чищенні зубів. Найбільша шкода з’являється від звички чистити зуби горизонтальними рухами.
  2. Нависання коронок і гострі краї зубів або пломб.
  3. Шкідливі звички, пов’язані з кусанням твердих предметів (олівців, ручок і тому подібне) або неправильне використання зубочисток, що призводить до травми ясен.
  4. Травмування ясен нігтями.
  5. Зовнішні травми (удар, падіння), що зачіпають зуб.
  6. Карієс.
Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: рецесія ясен, рецесія ясен лікування, оголення ясен що робити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *