Профілактика захворювань порожнини рота

найпоширенішими захворюваннями порожнини рота є запальні процеси в тканинах пародонту, особливо часто з цією проблемою стикаються люди у віці 15-19 і 35-40 років. Зараз кровоточивість ясен при прийомі твердої їжі або чищенні зубів спостерігається все частіше (і навіть у 6-7 літніх дітей). Згодом це може привести до втрати зубів, тому ця проблема привертає підвищену увагу стоматологів і дослідників. Якщо вчасно не вжити заходу, захворювання може перейти у важчу стадію з утворенням пародонтальних кишень, резобції кісткової тканини щелеп, рухливості зубів.

Гігієнічний стан порожнини рота безпосередньо впливає на розвиток захворювань пародонту. Зокрема негативно впливає зубний наліт, який на початковій стадії містить аеробні мікроорганізми, які демінералізують емаль, зріліший же містить анаеробні бактерії, пов’язані з етіологією гінгівіту і пародонтита. Такі бактерії проникають під ясна і виділяють токсини і ферменти, що призводять до деструкції тканин пародонту. Запальний процес посилює і зубний камінь.

Сосочкова поверхня язика забезпечує місця колонізації стрептококів, актиноміцетів і інших мікроорганізмів, що викликають хвороби пародонту, які не так-то просто видалити механічно. Язик – резервуар для мікроорганізмів, що призводять до виникнення патологій пародонту. Варто відмітити, що мікрофлора порожнини рота – своєрідний індикатор зміни стану людського організму. Дисбіоз порожнини рота посилює тяжкість і погіршує прогноз протікання основного процесу, а успішне усунення дисбіотичних порушень покращує результати лікування первинного захворювання.

Гігієна порожнини рота – найефективніший метод профілактики запальних захворювань пародонту. Важливу роль при цьому грає не лише механічне очищення поверхні зубів, але і використання профілактичних засобів протизапальної дії. Після вживання їжі, питва у роті залишається їжа, що застрягає між зубами, не видаливши її залишки відразу, ми піддаємо себе ризику виникнення нездорового нальоту, що є райською умовою для розмноження бактерій. Дітям необхідно чистити зуби відразу після їх проростання, спочатку – за допомогою ватного тампона, ну а після, коли з’явиться багато зубів, потрібно починати вчити дитину користуватися зубною щіткою. Існують так звані навальні зубні щітки, ручки яких забезпечені потовщенням з гуми, на яких дітки тренують свої зубки, знижуючи біль при прорізуванні. Часто люди нехтують доглядом за молочними зубами, адже вони є “хранителями”, на яких з’являються постійні зуби, гарантують їх правильне положення і проростання. Передчасне випадання молочного зуба може привести до того, що подальший за ним постійний зуб може виявитися блукаючим, для виправлення цього знадобиться проведення дорогих, тривалих щелепних ортопедичних заходів. Також не рідко в молочних зубах утворюються гнійні запалення, які шкодять зародку постійного зуба. Щоб уникнути неприємних наслідків потрібні регулярні огляди дітей у лікаря, починаючи з 3 років. Ні в якому разі не можна лякати дітей зубним лікарем, це може поселити в них страх і небажання перед відвідуванням стоматолога.

Хотілося б відмітити важливість вибору правильної зубної щітки. Рекомендується використати щітки з середньою довжиною чистячої голівки (25-30 мм), з її допомогою легше дістатися до важкодоступних місць. Також чистяча голівка має бути виконана з плавними округленнями переходів, щоб не ушкоджувалися ясна. Необхідно не забувати чистити язик. Це знижує в’язкість слини, а значить і зменшує кількість зубного нальоту і знижує запальні явища в пародонті. Нині розроблені спеціальні пристосування – зубні щітки із скребком для язика. Щітка має бути виконана з безлічі окремих пучків ворсинок, із скругленням кінців пучків, оскільки вони мають оптимальну чистячу поверхню, завдяки чому тиск при чищенні розподіляється рівномірно по поверхні зубів і ясен. Для більшості щетина щітки повинна мати середню жорсткість. Якщо ж у вас є які-небудь проблеми із зубами, то при виборі щітки краще проконсультуватися із зубним лікарем. Щетина щітки має бути зроблена з штучних волокон. Вибираючи зубну щітку дітям, потрібно пам’ятати, що ручка має бути дещо товща, ніж у щітки для дорослих для зручності. Ну і враховуючи вимоги часу, можна придбати щітку зі змінною чистячою голівкою, після зносу вам не доведеться викидати її разом з ручкою.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: захворювання людського організму згідно стану язика, профілактика стомат захворювань, роль гігієни порожнини рота в профілактиці стомат захворювань

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *