Що робити, якщо болить зуб після пломбування: симптоми і причини болю

Про те, що за станом зубів потрібно стежити, знає кожен. І більшість людей своєчасно звертаються до стоматолога, для проведення належного лікування. Але дуже часто саме воно стає причиною виникнення зубного болю після пломбування.

Чому зазвичай болить зуб після пломбування?
Пломбування – це складний процес, під час якого лікар:

 • спочатку очищає порожнину коронки зуба від частинок тканини, пошкодженої карієсом, пульпітом або періодонтитом,
 • потім просушує її перед нанесенням адгезиву,
 • і тільки після цього, закладає в підготовлену порожнину пломбувальний матеріал.

Але навіть якщо, кожен етап був виконаний з дотриманням технології, ніхто не застрахований від того, що через деякий час зуб почне нити або з’являються інші характерні болі.
Чому болить зуб після пломбування? На це питання не можна відповісти однозначно.

По-перше, біль буває різним. Він може виражатися: як чутливість зуба на гаряче або холодне, кисле або солодке, бути гострим або ниючим.

По-друге, біль може проявитися через годину-два після закінчення лікування, а може виникнути і через добу.

І це дуже важливо знати для виявлення причин його виникнення.

Симптом 1: чутливість при натисненні
Підвищена чутливість зуба, що посилюється при натисненні під час пережовування їжі зазвичай викликається двома причинами:

 • пересушування очищеної порожнини зубної коронки перед нанесенням адгезиву,
 • недосушування.

У першому випадку нервові закінчення, що знаходять в поверхневому шарі дентину, піддаються роздратуванню. Іноді це призводить до їх загибелі. Що у свою чергу, викликає запалення пульпи, яке і викликає підвищення чутливості зуба.
Недосушування також зрештою призводить до роздратування нервових закінчень, хоча в цьому випадку механізм виникнення болю складніший.

Симптом 2: гострий біль
Гострий зубний біль після пломбування, іноді пульсуючий, з’являється при виникненні гострого пульпіта. Це відбувається при недоліках під час проведення лікування. Зокрема, коли лікар, неякісно виконав чищення зубної порожнини. Навіть найдрібніша, іноді невидима частинка ураженої тканини може привести до запалення і викликати гострий пульпіт.

Симптом 3: періодичний біль
Біль виник через день або два після проведення лікування і носить періодичний характер, наприклад, з’являється в процесі пережовування їжі і пропадає після закінчення дії на зуб. Це означає, що у людини хронічний пульпіт. Причина його виникнення також криється в помилках, допущених лікарем під час лікування.
Але окрім цього, іноді зуб болить, після проведення складного лікування, що цілком закономірно, оскільки будь-яке лікування – це невелика травма.

Універсальні варіанти термінової допомоги при сильному болі
Що робити, якщо після пломбування болить зуб, а час вже пізній і звернутися до стоматолога немає можливості? На допомогу прийдуть народні засоби, які завжди знайдуться у будинку. Найлегший спосіб – це прийняти знеболювальної пігулки. Але це не найкращий вихід, оскільки вони тільки знімуть біль (ненадовго), але не усунуть причину, що його викликала.

Краще всього скористатися перевіреним способом – полоскати порожнину рота содо-солевим розчином (по половині столової ложки солі і соди розчинити в склянці теплої води).
Добре заспокоює гострий, пульсуючий біль шматочок прополісу, розігрітий в руках до м’якості пластиліну, і накладений на ясна навколо хворого зуба у вигляді компресу. До речі, використання двох-трьох компресів з прополісу позбавить від повторного відвідування стоматолога.
Якщо у вас є під рукою суха трава чистотілу, то можна використати її настій для полоскання. Для цього заварити столову ложку трави склянкою окропу, і дати настоятися 20 хвилин. Для полоскання використати тільки теплий розчин. Він ефективно знімає будь-які запалення, у тому числі і приховані, такі як пульпіт.

Якщо ж жоден з домашніх засобів не допоміг, і ось вже впродовж одного-двох тижнів болить зуб після пломбування, то треба обов’язково звернутися до лікаря для проведення повторного обстеження і лікування.

Рекомендації за симптомами

Біль при натисканні
Якщо після пломбування при натисканні болить зуб, це може бути пов’язано і з лікуванням періодонтиту, який з’являється внаслідок запущеного пульпіту. Причиною періодонтиту також може стати і неправильна установка пломби в кореневі канали при лікуванні пульпіту. Періодонтит найскладніше захворювання. Його лікування проходить у декілька етапів.

Виконується чищення каналів
Встановлюється тимчасова пломба з лікарським препаратом на тривалий термін – до трьох місяців. Це необхідно, щоб знищити осередки інфекції, а також відновити у верхній частині зубного кореня частину кісткової тканини. Як протизапальний засіб зазвичай використовується діоксид кальцію.
Виконується установка постійної пломби в кореневий канал аж до його верхівки.
Одночасно проводиться курс загальної терапії.

Усунення болі після пломбування каналів
Якщо усе лікування виконане правильно, але при цьому болить зуб після пломбування каналів, це означає, що у верхівковій області кореня виникла залишкова інфекційна реакція. Це цілком нормальне, хоч і не дуже приємне явище. Впорається з цим болем допоможуть:

 • відвари лікарських трав, таких як ромашка, шавлія, кора дуба, чистотіл, деревій; як їх готувати, написано на аптечній упаковці і застосовуються вони для полоскання порожнини рота.
 • компреси зі свіжого столового буряка: очищений буряк подрібнюється до кашоподібного стану, змішується з декількома краплями рослинної олії. Потім ця кашка, розміщена між шарами марлі або бинта, наноситься на хворе місце. Через 20 хвилин компрес знімають.

Зняття ниючих больових наслідків
Якщо після проведеного лікування ниє зуб, заспокоїти його можуть і не традиційні методи лікування. Наприклад:

 1. Масаж біологічно активних точок, що знаходяться між вказівним і великим пальцем зап’ястка з боку хворого зуба.
 2. Масаж трійчастого нерва. Середній палець встановлюється на щоці в тому місці, де знаходиться хворий зуб, а великий в точку під нижньою вилицею, на відстані однієї фаланги пальця від мочки вуха. Необхідно одночасно виконувати обертальні рухи в обох точках з сильним натисканням впродовж однієї – двох хвилин. Полегшення настає практично відразу. Метод абсолютно нешкідливий і застосовувати його можна кожного разу, коли починає нити зуб.

Інші наслідки пломбування: припухлості і набряки
Дуже часто після проведеного лікування, виникають припухлості або набряки ясен навколо запломбованого зуба. Це означає, що в порожнині зуба почалося гнійне запалення. В цьому випадку, будь-яке зволікання із зверненням до фахівця може привести до тяжких наслідків. Оскільки гною, що скупчується в яснах потрібний вихід. І зробити його може тільки стоматолог-хірург методом надрізів. Якщо вчасно не дати гною вийти назовні, він по кровотоку може піти спочатку в гайморові пазухи, а потім далі до головного мозку. Нерідкі випадку появи недоумства на ґрунті менінгіту саме, через гнійне запалення ясен. Найчастіше воно виникає після складного лікування запущеного пульпіту. Тому, як тільки відчули, що на яснах з’явилися ущільнення або набряки – негайно вирушайте в клініку. Чим швидше почнете лікування, тим менш болісним воно буде.

Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми - будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря. (Безкоштовні консультації у м. Києві та м. Одесса)

Теги: болить зуб після пломбування, Що робити коли болить зуб, чому болить зуб після пломбування

Коментарі 6 коментарів

 • Дуже корисна стаття! Спасибі:)

 • Маю періодичні болі в зубі після лікування, навіть почав жалкувати що звернувся, адже раніше не боліло, хоч й був пульпіт. Але стаття мене трохи заспокоїла, спробую кілька засобів і почекаю ще перед повторного звернення до лікаря.

 • В мене зуб після пломбування став чутливим на все:холодне,гаряче,солодке,кисле і т.д, хоча до лікування такого не було, що робити?

 • Дуже дякую: )
  Дуже помогло

 • Мені поставили мишяк перед новим роком, 4дні болів зуб. Потім зняли пломбу з мишяком перестав боліти, прочистили канали все добре не боліло запломбували канали, знов болить ниє вже незнаю шо робити,порадьте щось будьласка!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *